Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desítky lidí protestovaly proti mešitě pitím piva a opékáním vepřového

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Přibližně tři desítky lidí se odpoledne v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Zúčastnění také vyjádřili nesouhlas se záměrem na vybudování muslimského kulturního centra v Hradci Králové. Muslimové žijící v Hradci výhrady proti stavbě objektu nechápou, řekl předseda hradecké muslimské obce Ismail Hamad.

Účastníci poklidné akce na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo. Současně upozorňovali, že podobné jednání není v islamizované společnosti možné. "Považujeme případný vznik mešity nebo islámského centra za nepříznivý signál pro naše město, region i celou Českou republiku, neboť podobná místa v Evropě se stala opakovaně semeništěm fundamentalismu a nezřídka i militantního islámu," uvedl pořadatel akce a ředitel hradecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Pechánek, který akci svolal jako fyzická osoba.

Přibližně tři desítky lidí se v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo.

Podle Pechánka vytváření muslimských komunit přináší vážné společenské problémy, a to kvůli neochotě těchto skupin akceptovat hodnoty, životní styl a nezřídka i právní řád společnosti. "Nechceme, aby se naše děti bály jíst to, na co jsme po generace zvyklí. Nechceme, aby si ženy v naší zemi musely zahalovat obličej," uvedl Pechánek, který tvrdí, že je rozhodně pro, aby v naší zemi žili občané různých národností, musí se však přizpůsobit našemu právnímu řádu, ctít demokracii a respektovat naše svobody, kulturu a hodnoty.

V Hradci Králové muslimové plánovali vybudovat muslimské centrum ve vile na Brněnské třídě, nesehnali však dostatek peněz. "Vhodný objekt sháníme dál. Výhrady nechápu, nevidím v čem je problém, již několik let se scházíme v kulturním centru Medium, nyní pouze chceme vlastní objekt," řekl Hamad.

Podle něj by v objektu kulturního centra měla vzniknout například také ubytovna pro zahraniční studenty. Muslimská komunita má v Hradci Králové zhruba dvě stovky členů, přibližně tři desítky z nich se pravidelně scházejí.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany
TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany

Saský Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem Německa. Je to typické horské městečko s parádními sjezdovkami na Fichtelbergu. Na co všechno se můžete těšit a jak jsou zdejší hotely připraveny na rodiny s dětmi?