Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Desítky milionů z IZIP končí u jiných firem

Česko

  14:43
PRAHA - Desítky milionů korun, které Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) posílá na provoz systému elektronických zdravotních knížek IZIP, končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného.

Ředitel projektu elektronických zdravotních knížek IZIP Jiří Pašek foto: Lidové noviny

Ukázaly to výsledky auditu, který si VZP nechala zpracovat a které dnes uveřejnil server Aktuálně.cz. Účetnictví společnosti podle auditorů navíc obsahuje řadu nepřesností. Zástupci IZIP se k výsledkům auditu nevyjádřili.

Audit měl rozptýlit či potvrdit pochybnosti, které se kolem projektu v poslední době objevily. VZP jeho výsledky projedná v pondělí, podle některých členů správní rady by však v projektu elektronických zdravotních knížek neměla pokračovat.

Podle serveru z auditu například vyplývá, že devět milionů korun letos skončilo u majitelů advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která pro společnost IZIP zajišťuje právní služby, téměř 3,5 milionu Kč získala firma Total Brokers Partners a dva miliony Český národní symfonický orchestr. Za co IZIP těmto společnostem platil, není podle auditu jasné. Další desítky milionů směřovaly do dvou spřátelených firem, které jsou s IZIP personálně propojeny.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochybnosti vzbuzuje podle auditorů i mimořádná platba pro společnost MD Access k 31. srpnu 2011 za vedení zdravotních knížek ve výši 64 milionů korun. "K této fakturaci nebyl předložen rozpis poskytnutých služeb," uvedli auditoři.

Manažeři IZIP si měsíčně vypláceli kolem 100 tisíc korun

Server uvedl, že kromě toho si v posledních měsících manažeři IZIP podle auditu vypláceli mzdy ve výši kolem 100 000 korun. "Kdyby systém generoval nějaké úspory, tak budiž. Tři měsíce se ale mluví o konci, a tady se vesele odměňuje," řekl Aktuálně.cz člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (VV).

Účetnictví společnosti navíc obsahuje řadu nepřesností, některé smlouvy nemají stanoven horní limit ceny nebo se fakturuje v jiné částce, než vyplývá ze smlouvy, píše se v dokumentu.

Mluvčí IZIP Marek Kuřina na dotazy, které mu Aktuálně.cz zaslalo prostřednictvím SMS, nereagoval. Europoslanec ODS a donedávna i jeden z majitelů IZIP Miroslav Ouzký však před několika dny serveru řekl, že všechny prostředky z VZP byly použity na financování provozu a rozvoje společnosti.

Člen správní rady VZP Michal Sojka se netajil tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat, a to bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora.

Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií společnosti IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu. Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun.

Utajovaným investorem je nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Slíbila prý investovat do českého zdravotnictví miliardy korun. Systém chce rozšířit i do dalších zemí EU.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - MECHANIK (40.-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat