Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manévry ve Vítkově: policie zadržela tři osoby a zabavila zbraně

Česko

  12:28aktualizováno  22:11
VÍTKOV (OPAVSKO) - Asi 300 lidí dorazilo na shromáždění pravicových radikálů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. Mezi účastníky bylo asi 150 zástupců "různých zájmových skupin", kteří přijeli z různých míst republiky, řekl novinářům moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Policie zadržela tři osoby a zabavila dvě desítky zbraní.

Účastníci pochodu občas vykřikovali hesla Čechy Čechům nebo Naše ulice, naše města, ale většinou šli potichu, možná i vzhledem k velkému vedru. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Poté, co ke shromážděným promluvil Pavel Matějný ze skupiny Čeští lvi, asi 200 účastníků se vydalo na ohlášený pochod městem. Situace ve městě, které je známé žhářským útokem na romskou rodinu z roku 2009, byla klidná. Vážnější střety se ale neobjevily.

Průvod měl mít sedm kilometrů, kvůli velkému horku se ale na chvíli přerušil a asi padesát lidí si šlo koupit občerstvení do benzínky, která byla na trase pochodu.

Radikálové pochod ve velkém vedru nevydrželi. Museli si udělat přestávku a občerstvit se u benzínky.

Radikálové pochod ve velkém vedru nevydrželi. Museli si udělat přestávku a občerstvit se u benzínky.

Na akci dohlížely dvě stovky policistů. Chtěly zabránit střetům s účastníky druhého shromáždění, na němž se po poledni v nedalekém parčíku v Husově ulici sešlo několik desítek Romů. Trasa pochodu pravicových extremistů původně vedla i Husovou ulicí, policisté cestu kolem parčíku zatarasili.

Účastníci pochodu občas vykřikovali hesla Čechy Čechům nebo Naše ulice, naše města, ale většinou šli potichu, možná i vzhledem k velkému vedru. Na shromáždění, které v parčíku v Husově ulici pořádala Strana rovných příležitostí, se střídaly proslovy s hudbou. Organizátoři akci nazvali Happeningem pro dobré soužití. "Po ohlášení demonstrace se místní Romové báli a vyzvali nás, abychom tu udělali happening a ukázali, že dobré soužití a dobrý dialog vede k nenásilnostem. Nechceme násilí, chceme soužití tak, jak jsme byli zvyklí," řekl předseda strany Štefan Tišer.

Shromáždění ve Vítkově.

Shromáždění ve Vítkově.

"Drobný konflikt při rozpuštění demonstrace vznikl v Husově ulici, kdy protestující chtěli projít kolem romského shromáždění. Policie však situaci zvládla a oba tábory oddělila," hlásí z místa reportér serveru Lidovky.cz Tomáš Hájek.

Krátce před půl pátou pořadatel akce pochod ukončil. Pavel Matějný na konci svého proslovu vyzval přítomné, aby přispěli na vznik nové strany Demokratické strany pracujících. Poslouchalo ho kolem 200 lidí. 

"Každé auto, které mířilo do Vítkova, kontrolovala policie. Prohledávala batohy." Informoval z místa reportér serveru Lidovky.cz. Podle jeho odhadů se na místě sešlo několik stovek lidí, ale šlo spíše o skupinky než o dav.

Klid na náměstí ve Vítkově.

Klid na náměstí ve Vítkově.

Do Vítkova zamířily podle policie stovky lidí z celé země. "Například z Brna jede autobus Romů," řekl velitel policejního zásahu Radim Daněk. Podle něho je také možné, že mezi sympatizanty, kteří do Vítkova přijedou, byli i lidé, kteří se zúčastnili podobných akcí v Českých Budějovicích a Duchcově.

VÍCE ZDE:

"Tato akce v žádném případě není protiromská nebo rasistická. Kriminalita je jen jedna. Všichni by měli být postihováni jedním metrem," řekl v proslovu k účastníkům shromáždění pravicových extremistů Pavel Matějný ze skupiny Čeští lvi.

Pavel Matějný z Demokratické strany pracujících.

Pavel Matějný z Demokratické strany pracujících.

Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel řekl, že do akce jsou nasazeny řádově stovky policistů a náklady půjdou určitě do milionů korun. "Předpokládáme, že k větším problémům by nemělo dojít," řekl Daněk.

Nad šestitisícovým městečkem létal vrtulník. Někteří místní Romové sledovali dění z oken domů nebo postávali venku.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!