10. prosince 2014 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odtajněný seznam munice ve Vrběticích: 57 leteckých pum, 988 tun trhavin

Grafika: Co ukrývaly sklady ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grafika: Co ukrývaly sklady ve Vrběticích | foto: Grafika: Šimon

PRAHA Dosud byla tato klíčová informace obestřena tajemstvím, server Lidovky.cz a LN ale získaly detailní přehled o munici, která prošla vybuchlými muničními sklady poblíž Vrbětic. Podle interních dokladů, s nimiž pracuje ministerstvo obrany, mezi ní byly desítky leteckých bomb, tisíce granátů, samopalů a skoro čtyři miliony nábojů.

Přímo ve skladu číslo 16 pronajatém společností Imex Group, kterým 16. října otřásla první exploze, leželo 57 leteckých pum, každá obsahující 70 kilogramů trhaviny. Pouze v této položce to představuje bezmála čtyři tuny trhaviny.

Jedna z pum je přitom schopna při výbuchu vyhloubit kráter o hloubce až čtyři metry a průměru šest metrů. „Pokud je to ve skladu s lehkými střechami a bomba má sílu stěny kolem sedmi, osmi milimetrů, vytvoří střepinu, která letí neřízeně zhruba tři kilometry daleko. To mám za 36letou praxi vyzkoušené. Výbuch vytvoří ze střepiny jakousi vrtuli. Roztočí se a letí minutu nahoru a dvě minuty dolu,“ popisuje účinky bomby bývalý pyrotechnik Václav Bilický.

Střepiny jsou podle něj nebezpečné během celé dráhy letu. „Pokud má střepina více než 10 deka a spadne vám na hlavu, zabije vás. Taková pravděpodobnost je ale malá,“ uvedl Bilický.

ČTĚTE TAKÉ:

Leteckými bombami však obsah výbušného koktejlu nekončí. Ve skladu spolu s nimi leželo skoro sedm tisíc kusů dělostřelecké munice a na čtyři miliony nábojů. Celkem munice obsahovala 57,5 tuny trhaviny. Podle dokumentu měl sklad obložnost (povolené množství uskladněné munice ) 150 tun, zaplněný tak byl pouze ze třetiny.

Minulý týden otřásly muničním areálem další výbuchy, tentokrát ze skladu ze skladu číslo 12, jenž si taktéž pronajímá Imex Group. Podle dokumentu v něm vedle pěti tisíc kusů střel v posledních měsících leželo 688 granátů, každý skrýval přes 16 kilogramů trhaviny. Jen granáty tak obsahovaly přes 11 tun trhaviny.

 Po výbuchu skladu jeden z nich skončil na střeše 230 metrů vzdálené budovy pronajaté společností STV Group. Policisté kvůli tomu znovu evakuovali obyvatele okolních vesnic Haluzice a Lipová. Je otázkou, co by případný výbuch granátu způsobil, podle informací serveru Lidovky.cz a LN uvnitř ležely tisíce samopalů a téměř 1 900 nábojů o 3,5 kilogramech trhaviny.

Údaje interního dokumentu ministerstva ukazují stav munice ve vrbětickém areálu k červnu letošního roku. Jak nicméně řekl právní zástupce Imexu Radek Ondruš, množství munice v době výbuchu bylo v jejich skladech ještě o něco vyšší. „Na konci června společnost vracela sklad číslo 19 a vojenský materiál v něm uložený se rozdělil mimo jiné i do skladů 12 a 16 ale i do dalších budov tak, aby byla dodržena obložnost. Z výbušného materiálů se jednalo o dělostřeleckou munici a pěchotní střelivo. Rozdíly zde tedy budou,“ upřesnil pro Lidovky.cz.

Údaje v dokumentu ministerstva jsou však nepřesné. V případě skladu společnosti Imex Group chybí přesná označení uložené munice. Firmy Bochemie či Excalibur Army využívající sousední budovy přitom tyto detaily uvádí. Ostravská firma však zapsala pouze klasifikační kód sloužící k zatřídění munice do stupně nebezpečnosti, a unifikační kód určující skupinu vojenského materiálu.

Seznam munice z vybuchlých skladů.

Seznam munice z vybuchlých skladů.

„Kódy jsou sice pro odborníky srozumitelné. Problém nastane, když to bouchne. Musí se potom jít přímo za firmou a dolovat z ní, co tam vůbec bylo skladováno. Ty kódy to přímo neřeknou, musí se to pracně odvozovat,“ odhaluje slabinu zápisů pyrotechnik Bilický.

Zástupce Imex Group nicméně tvrdí, že policie měla po celou dobu k dispozici detailní seznam. „Když se schvaluje převoz munice, musí se uvést, co se převáží, jak je to zabalené, kolik toho je, jak je to staré, jaké je to výrobní provedení. Takovou tabulku dostala policie . A na základě toho vydali povedení k přepravě a uložení ve skladu. Takže policie v každém okamžiku přesně věděla, co v těch skladech je,“ tvrdí Ondruš.

Areál muničky Vlárské strojírny. Dělníci opravují střechu, její poškození...
Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích
Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích
Grafika: Co ukrývaly sklady ve Vrběticích

V obou skladech, ve kterých došlo k explozi uloženého materiálu, skladovala firma podle červnových údajů pro rezort obrany 107,5 tuny trhaviny. S přihlédnutím k celkovému množství ve vrbětických skladech je to zhruba desetina. V létě totiž v areálu leželo téměř tisíc tun trhaviny.

Na firmu Imex Group o víkendu zaútočil ministr financí Andrej Babiš (ANO), když naznačil, že ve výbuchu mohlo mít prsty samotné vedení firmy. Výkonný ředitel byl totiž ve skladu večer před tragédií. Aktivity Imexu označil Babiš za kontroverzní. Společnost se ale proti nařčení ohradila a dala ministrovi ultimatum: buď se omluví, nebo své výroky bude muset obhájit před soudem. (ČTĚTE VÍCE)

Seznam munice z vybuchlých skladů.

Seznam munice z vybuchlých skladů.

Z Vrbětic se už čtyři dny za sebou neozval neřízený výbuch, zatím poslední náhodnou detonaci zaznamenali policisté v pátek kolem 20:15. Pyrotechnici stanovili lhůtu devět dnů bez výbuchu, než se budou moci pustit do přípravy areálu na odvoz munice. Bilický ale tvrdí, že je tato taktika nešťastná. „Čekání řadu dní je hloupost, tam se musí najet tanky, natáhnout vodu a zalít vše vodou, aby to nehořelo a snížila se tam teplota,“ tvrdí.

Pyrotechnici nicméně dále vyčkávají a zvyšuje se prozatím pouze ostraha areálu. Vojenské hlídky z posádek v Hranicích na Moravě a Přáslavicích dostanou k ostraze další techniku. Kromě nákladních tatrovek se budou v podhůří Bílých Karpat pohybovat i v několika transportérech Pandur a lehkých obrněncích Iveco. „Disponují průzkumnými a pozorovacími systémy včetně prostředků nočního vidění a termovizí, což umožní zvýšit kvalitu střežení,“ upřesnila Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu. Velitelské stanoviště se zázemím by mělo v prostoru vyrůstat od zítřka. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.