Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Déšť by měl ustávat, stav ohrožení je na osmi řekách

Česko

  8:11aktualizováno  18:40
PRAHA - Hladiny některých řek na severu Čech a Moravy začaly pomalu klesat. Velká voda přesto vpodvečer stále ohrožovala hlavně Liberecko, Královéhradecko a Šumpersko. Na osmi řekách byl vyhlášen třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. Situace se však podle meteorologů zlepší v blízkých hodinách, déšť by měl odpoledne a večer ustávat.

Lidé sledují vodu v Dolní Řasnici na Liberecku. foto: ČTK

Meteorologové i přes příznivé předpovědi počasí prodloužili výstrahu před povodněmi. V Libereckém, Královéhradeckém a také Olomouckém kraji potrvá povodňové nebezpečí do sobotních 10:00. V Česku intenzivně prší už od středy.

Nejvyšší stav povodňové aktivity, ohrožení, platil v Libereckém kraji kolem 17:30 na Jeřici v Mníšku, Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předláncích, Kamenici v Plavech. S výjimkou Nisy a Smědé už ale většina toků v kraji klesá. Vodohospodáři z Královéhradecka hlásí třetí stupeň na Dědině, Kněžné a také Divoké Orlici na Rychnovsku. V Olomouckém, respektive Pardubickém kraji stále platí stav ohrožení na řece Moravě v Raškově, Vlaském na Šumpersku a obci Dolní Morava.

Uzavřené silnice
V postižených oblastech jsou uzavřeny i některé komunikace. V Libereckém kraji bylo k 16:00 uzavřeno deset silnic převážně třetí třídy. V Královéhradeckém kraji pak čtyři silnice druhé třídy a v Olomouckém kraji šest silnic převážně třetí třídy.

Odpoledne se do svých domovů mohli vrátit lidé, kteří byli preventivně evakuováni v Mníšku na Liberecku. Mimo své domovy však stále zůstalo devět lidí, kteří byli evakuováni ve čtvrtek ve Višňové a Raspenavě. V Libereckém kraji odpoledne stále pršelo, ale už s menší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že v oblasti Jizerských hor spadlo za posledních 24 hodin od 60 do 160 milimetrů srážek. Podle vyjádření starostů zmírnily dopady letošních povodní opatření provedená po ničivých záplavách loni v srpnu.

Hasiči během dne na Rychnovsku evakuovali pět dětských táborů. Kolem 05:00 ráno evakuovali tábor v Mělčanech u Dobrušky, účastníci tábora skončili v kině v Dobrušce. Před polednem evakuovali tábor v Rokytnici v Orlických horách. Dále evakuovali tábory v Dobrém, Orlickém Záhoří a Ohnišově, celkem se evakuace z táborů dotkla více než 170 lidí.

Dlouhotrvající deště zvedly také hladiny řek v dalších krajích. V Petrovicích u Karviné v Moravskoslezském kraji stoupla říčka Petrůvka od čtvrtečního večera o víc než dva metry. V kraji platí na dvou místech stav pohotovosti. 

VÍCE O ZÁPLAVÁCH ČTĚTE TAKÉ ZDE

Hladiny řek klesají
Druhý stupeň povodňové aktivity platí také na Jizeře v Bakově nad Jizerou ve Středočeském kraji, kde byly uzavřeny kvůli vodě tři úseky silnic. Řeka by měla kulminovat kolem 21:00. Hladiny řek už klesají v Plzeňském kraji - pro Úslavu a Klabavu platí první povodňový stupeň. Také v Pardubickém kraji už voda klesá, třetí stupeň však stále platí na Moravě v obci Dolní Morava.

Škody po velké vodě začínají počítat také tuzemské pojišťovny. Kvůli záplavám registrují stovky spíše menších pojistných událostí. Škody by podle dosavadních informací měly činit kolem deseti milionů korun. To však zřejmě nebude konečné číslo. Pojišťovny očekávají, že lidé budou hlásit pojistné události až v průběhu dalších dní.

Hasiči vyprošťovali raft
Hladiny řek v Plzeňském kraji, které se ve čtvrtek po vydatných nočních srážkách zvedly až na třetí povodňové stupně, dál klesají. Nadlimitní stavy jsou už jen na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku a na Úslavě v Plzni-Koterově, kde ještě platí první povodňové stupně, řekl dispečer Povodí Vltavy Jaroslav Sedláček.

"Hladiny by měly dál klesat, Klabava v Nové Huti by měla zřejmě ještě odpoledne být bez povodňových stupňů," řekl. Na poklesu je i Berounka v Plzni na Bílé Hoře, která nabírá vody po soutoku všech plzeňských řek. Řeka ani nedosahuje žádného povodňového stupně.

Klidnou noc měli podle mluvčí Aleny Marešové také hasiči v kraji. Během čtvrtka měli v souvislosti se záplavami několik výjezdů - především čerpání vody. Například v Horažďovicích vyprošťovali odpoledne z Otavy raft, který zůstal pod jezem. Vodáci byli v pořádku, hasiči ještě z vody vylovili jejich věci. Kvůli vodákům vyjížděli i na Berounku. Vodák, který u Darové na Plzeňsku údajně spadl do vody a zůstal v ní, nakonec bez zranění sám vyplaval.

Voda zaplavila sportovní areál
Hladiny řek v Pardubickém kraji díky ustávání srážek kulminovaly nebo začaly pozvolna klesat. Třetí stupeň povodňového nebezpečí, stav ohrožení, nadále zůstává na Moravě v obci Dolní Morava na Orlickoústecku, kde se na několika místech řeka vylila z břehů.

Nejvíce zasáhla sportovní areál, kvůli rovinatému terénu se voda doširoka rozlila. Druhý povodňový stupeň ještě platí na Tiché Orlici v Lichkově, Chrudimka v Přemilově se již vrátila do obvyklých hodnot. "Voda už začíná opadávat, lepší se to. Hlavně doufáme, že zase nezačne pršet," řekl starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko.

SRÁŽEK NENÍ VÍCE, TVRDÍ KLIMATOLOG


Silničáři museli kvůli záplavám silnici z Dolní do Horní Moravy uzavřít. Jezdí po ní jen místní obyvatelé, do jiné obydlené oblasti cesta nepokračuje. Na vzestupu je podle údajů státního podniku Povodí Labe hladina Labe v Němčicích a Přelouči, zatím však nedosáhla ani nejnižšího povodňového stupně.

Hasiči během čtvrtka a dneška vyjížděli k odklízení asi dvou desítek spadlých stromů, zhruba pětkrát museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů a suterénu. Podle operačního důstojníka se jednalo o drobné lokální záležitosti.


Evakuované dětské tábory
V Královéhradeckém kraji v noci a během dne po vydatných deštích stouply hladiny některých řek. Nejvíce se rozvodnily na Rychnovsku, kde dnes v 18:00 stále platil třetí povodňový stupeň na Dědině, Divoké Orlici a Kněžně. Hladiny řek na horních tocích během odpoledne začaly postupně klesat. Hasiči během dne na Rychnovsku evakuovali pět dětských táborů, pomáhali také s budováním hrází z pytlů s pískem. Kvůli povodním jsou také uzavřené na Rychnovsku tři cesty, zjistila od hasičů, policie a silničářů.

Například na Dědině v Cháborech na Rychnovsku, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, hladina odpoledne kulminovala a začala velmi pozvolna klesat. "Srážky na východě Čech postupně ustávají, další vývoj situace bude záležet na případných dalších srážkách," řekl ČTK vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr. Na dalších řekách v hradeckém kraji platí první a druhé stupně povodňové aktivity.

Hasiči dnes odpoledne u Dobrušky zasahovali například u nehody osobního vozu, se kterým se utrhla krajnice a spadl do vody. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. "Situace se postupně stabilizuje, naše jednotky provádějí především monitoring, některé toky v horních polohách již kulminovaly," řekl dnes po 18:00 operační důstojník rychnovských hasičů.

Zatopené sklepy
Během dne hasiči odstraňovali také naplavené kmeny a větve stromů z řek, čerpali vodu ze zatopených sklepů či odstraňovali popadené stromy či evakuovali několik táborů. Brzy ráno evakuovali tábor v Mělčanech u Dobrušky, účastníci tábora skončili v kině v Dobrušce. Před polednem hasiči evakuovali tábor v Rokytnici v Orlických horách. Dále evakuovali tábory v Dobrém, Orlickém Záhoří a Ohnišově, celkem se evakuace z táborů dotkla více než 170 lidí.

Rozvodněná řeka Bělá zatopila silnici druhé třídy číslo 320 mezi Ličnem a Třebešovem. U Sedloňova v Orlických horách voda odplavila kus silnice třetí třídy vedoucí do obce od Bystrého. "Silnice je uzavřená. Výši škody zatím nelze odhadnout," řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Zaplavená je silnice mezi Synkovem a Častolovicemi. V obci Slemeno voda z řeky Kněžna zaplavila místní komunikaci u železniční trati.

V Orlických horách do dnešního rána napršelo od 50 do 95 litrů vody na metr čtvereční. Nejvydatnější srážky dopoledne hlásily měřicí stanice Sedloňov, Orlické Záhoří, Dobřany, Hanička a Zakletý vrch.

Autoři: , ,