První stupeň povodňové aktivity byl dopoledne vyhlášen na Botiči a zřejmě ještě čeká Litovicko-Šárecký potok, do kterého Lesy hlavního města vypustí vodu z nádrže Jiviny. Hydrometeorologové vyhlásili povodňovou pohotovost pro celé území hlavního města, výstraha platí do pátečního rána.
„Podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu budou srážky v Praze pokračovat ještě jednu až dvě hodiny se snižující se intenzitou, jejich úhrn nepřesáhne deset až 15 milimetrů. Po dvou hodinách by měly ustat,“ řekl po 16:00 mluvčí magistrátu Vít Hofman.
V Praze přetekla také hráz rybníků v Radotíně a Řeporyjích. Podle meteorologů se mohou rozvodnit řeky také v povodí Úslavy a na menších přítocích dolní Berounky a dolní Vltavy.
Nejzávažnější situace byla v Radotíně. V oblasti Cikánka přetekla voda hráz rybníka, který naplnila voda z okolních strání a potoků. Vytopeny byly sklepy a zhruba dvěma až třem desítkám lidí z oblasti hrozila dopoledne evakuace. „Voda se však potom vracela zpátky do koryta, a tak v oblasti Cikánky nebylo provedeno žádné protipovodňové opatření,“ uvedla mluvčí Prahy 16 Jan Hejrová. Povodňová komise bude postupně kontaktovat občany z jednotlivých nemovitostí a zjišťovat, jakou pomoc budou potřebovat.
Sesuv podmáčené půdy zastavil provoz autobusů linky 255 mezi zastávkami Cementárna Radotín a Zadní Kopanina. Žádné další potíže DPP nezaznamenal.
První stupeň povodňové aktivity byl dopoledne naměřen na Botiči v Nuslích. Hladina potoka tam dosáhla výšky 1,2 metru. Kromě Botiče byly problémy v Řeporyjích, kde voda přetekla hráz rybníka.
„Lesy hlavního města dnes zahájí regulaci hladiny nádrže Jiviny vypouštěním tří metrů krychlových vody do Litovicko-Šáreckého potoka. V důsledku toho na zmíněném vodním toku v Praze 6 nastane první stupeň povodňové aktivity,“ uvedl Hofman.
Ve Stromovce a na Letné pozor na větve
Magistrát kolem poledne také doporučil lidem omezit vstup do Stromovky a Letenských sadů. A to kvůli možnému pádu stromů a větví.
Hasiči museli do 18:00 zasahovat u 71 událostí spojených s vydatným deštěm. „Po 17:00 hodině se situace začala uklidňovat, hasiči zasahovali u případů zatopených sklepů po celém území Prahy. Jednalo se většinou o menší případy, kdy pražským profesionálním hasičům pomáhali kolegové z dobrovolných sborů v okrajových částech Prahy,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči celý den monitorovali rozvodněný Radotínský potok. V něm podle Kavky odpoledne začala hladina klesat.
Nejvíce práce měli hasiči právě v Radotíně. „V ulici K cementárně se valila dešťová voda po komunikaci a způsobila lokální problémy. V Radotíně byly zatopené sklepy a dvory. Voda se částečně dostala i na dvůr hasičské stanice. Její provoz však nebyl omezen,“ uvedl Kavka. V Radotíně rovněž voda zatopila v místní škole část tělocvičny. Hasiči odčerpali vodu a vytvořili z pytlů s pískem hráz.
Na Starém náměstí v Ruzyni museli odstranit velký pařez, který zatarasil česlo potoka a hrozilo jeho vylití. Odstraňovali také stromy padlé na silnici.
V části Středočeského kraje ve čtvrtek po celý den extrémně prší a bude dál vydatně pršet. Kvůli sesuvu svahu na trať Praha-Beroun u Černošic byl do 8:30 zastaven provoz vlaků. Od 8:30 se podařilo jednu kolej zprůjezdnit, vlaky nabírají zpoždění až několik desítek minut.
Na stanicích Husinec-Řež a Kralupy nad Vltavou napršelo v posledních šesti hodinách více než 50 milimetrů srážek, to je 50 litrů na metr čtvereční.
Omezení dopravy
Na frekventované železniční trati spojující hlavní město a Beroun byl ráno úplně zastaven provoz poté, co se u Černošic na trať sesunul svah. V 8:30 byl provoz obnoven po jedné ze dvou kolejí, i tak ale mezi pražským Radotínem a Dobřichovicemi jezdí nadále náhradní autobusová doprava, autobusové linky byly prodlouženy z Černošic do zastávky Nádraží Radotín. Některé dálkové vlaky jezdí v úseku výluky odklonem přes Rudnou u Prahy a se zpožděním. Komplikace se podle webu Českých drah očekávají až do pátečních 12:00, podle mluvčí Českých drah Moniky Bezuchové budou do pátku platit obdobná opatření jako ve čtvrtek.
S omezením musejí počítat také cestující na trati z Kolína do Kutné Hory. Ve Starém Kolíně spadl ráno na koleje strom, do kterého narazil vlak. Při nehodě se nikdo nezranil. Na trati je v současnosti kvůli přetrženým trolejím umožněn provoz pouze po jedné ze dvou kolejí, vlaky nabírají zpoždění. Komplikace na této trati se očekávají až do 18:00.
V Pardubickém kraji zaznamenali energetici po nočních bouřkách a přívalových deštích osm poruch na vedeních vysokého napětí. Postiženy byly všechny okresy, závady ale už odstranili. Hasiči v regionu odstraňovali na desítkách míst spadlé stromy a větve a čerpali vodu po přívalových deštích.
Komplikace kvůli počasí zaznamenali i v Olomouckém kraji. Už druhý den tam vyjíždějí hasiči do terénu kvůli silnému větru, který zejména lámal stromy a větve. Popadané stromy zatarasily na některých místech komunikace, cyklostezky, nad ránem také zastavily provoz na železnici u Štarnova na Olomoucku.