3. června 2018 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Déšť v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny několika řek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Déšť (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Déšť (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Déšť doprovázený v sobotu v noci a v neděli ráno silnými bouřkami v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny několika řek. Na čtyřech místech platí první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bělosti. Hasiči čerpají vodu ze sklepů, nejčastěji na Frýdecko-Místecku, uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák.

„Celkem od půlnoci evidujeme 35 zásahů spojených s čerpáním vody. Nejvíce jich bylo na Frýdecko-Místecku. Hlavně řešíme odstranění vody ze sklepů. Občas se objevily zatopené silnice,“ řekl Kozák. Dodal, že většinu zásahů zvládají dobrovolní hasiči. Ve Větřkovicích na Opavsku například budují z pytlů s pískem preventivně protipovodňovou hráz.

První stupeň povodňové aktivity platí na čtyřech místech. Na Olešné v Palkovicích na Frýdecko-Místecku, Stonávce v Hradišti na Karvinsku a na řece Lubině v Petřvaldu a Vlčovicích na Novojičínsku. I na dalších místech v nejbližší době hladiny mohou stoupat. Ohrožení obydlených lokalit se ale neočekává. „Podle předpovědi má déšť ustávat. Situace se bude uklidňovat,“ řekl mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Dodala, že podle měřicích stanic pršelo nejvíce na Třinecku a v okolí Českého Těšína, v průměru spadlo okolo 50 litrů vody na metr čtvereční. Byla ale místa, kde tato hranice neplatila. „Například na Babí hoře u Třince spadlo během tří hodin víc než 70 milimetrů srážek,“ řekla Vlčková.

ČTK
  • 0Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz