Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Detektiv ukázal na Tuhého a teď brousí parkety. Pomůže mu fond Karla Janečka

Česko

  10:45
Odhalil lihovou mafii, odmítl 10milionový úplatek a loňskou policejní reorganizaci dal do souvislosti s „brutálním únikem informací“. Nyní si bývalý elitní policista Jiří Komárek musí přivydělávat na brigádách broušením podlah. Pomoc mu nabídl protikorupční fond.

Pomoc s obhajobou. „Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a spravedlivý člověk,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček (vlevo). Jiřímu Komárkovi (vpravo), obviněnému z porušení mlčenlivosti, fond zaplatí právní zastoupení. foto:  Petr Topič, MAFRA

Jiří Komárek býval šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Loni v červnu však Policejní prezidium a ministerstvo vnitra rozhodly, že bezpečnostní sbor je třeba reorganizovat. Aniž by zásadní reformě předcházela odborná diskuse a příprava, z ničeho nic došlo ke spojení elitních útvarů – protikorupční a protimafiánské jednotky. V důsledku změn Komárek pověsil policejní uniformu na hřebík, od policie odešel i tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Komárek dveřmi práskl velmi hlasitě. V červnu roku 2016 v České televizi uvedl, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“. Tuhý na něho podal trestní oznámení a případ začali řešit inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výsledkem je, že Komárka kvůli tomu začali vyšetřovatelé trestně stíhat pro údajné porušení povinnosti mlčenlivosti a nestranného postupu, jimiž byl vázán podle zákona o policii a služebního zákona.

Nadační fond proti korupci (NFPK) včera oznámil, že Komárkovi pomůže s jeho obhajobou – konkrétně mu zaplatí právní zastoupení. Zakladatel fondu a předseda správní rady Karel Janeček na Komárkovi ocenil, že se postavil mocným politikům a funkcionářům. „Jiří Komárek je čestný a odvážný člověk. Jeho čestnost dokládá i fakt, že odmítl desetimilionový úplatek od lihového krále Březiny. Odvahu pak dokládá to, že se odvážil postavit proti mocenským zlojedům Chovancovi, Tuhému a také proti zločinné policejní takzvané reformě. Ochrana a pomoc lidem, jako je pan Komárek, byly primárním důvodem vzniku našeho fondu,“ vysvětlil podnikatel Janeček, proč jeho fond Komárka podpoří.

Komedie s komisí

Okolnosti policejní reorganizace a podezření, že byla účelová (zejména s cílem zbavit se protimafiánské jednotky a Šlachty), vyšetřovala speciální vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. Jejím závěrem bylo, že reorganizace nebyla motivovaná ničím nekalým či účelovým. Poslanci naopak svůj závěr stočili proti těm, kdo nejvíce policejní reformu kritizovali – tedy státním zástupcům. Komise navrhla, aby vláda sesekala pravomoce žalobců. Komárek neskrývá zklamání.

„Bylo to tristní. Co byste ale chtěli od komise, jejíž předseda chodí na narozeniny kanceláře advokáta Radka Pokorného. Mám úctu k poslancům a jejich mandátu, v případě vyšetřovací komise ale sledovali úplně jiné cíle. Fundovanost k vyšetřování chyběla. Podle mě napříč spektrem byl zájem vyšetřování jakkoliv zamést,“ řekl Komárek.

Expolicista mimo jiné narážel na návštěvu poslance Pavla Blažka (ODS) na výroční oslavě advokáta Radka Pokorného, jehož kancelář dlouhodobě zastupuje výrobce vlaků Škodu Transportation. Informace o arbitráži mezi Škodovkou a českým státem kvůli dodávce lokomotiv jsou součástí citlivé kauzy Bereta, o níž se spekuluje, že byla jedním z důvodů policejní reorganizace. Pokorný však odmítá, že by měl s reorganizací cokoliv do činění, což před několika měsíci ostatně potvrdil i sám Šlachta.

Ředitel protikorupčního fondu Karel Škácha včera dodal, že o účelovosti reorganizace může svědčit i fakt, že jeden z hlavních architektů celého procesu – Zdeněk Laube – loni rezignoval na funkci náměstka policejního prezidenta, aby následně našel lukrativní trafiku v České poště.

Pochvala od Šlachty

Šlachta po odchodu z policie zakotvil v Celní správě. Svého bývalého podřízeného si váží. „Stojím si zatím, jakým způsobem jsme s Jiřím Komárkem před rokem postupovali. Čas nahrává nám. Ukazuje se, že reorganizace byla zpackaná. Plukovník Komárek je jedním z nejčestnějších lidí, jaké jsem kdy potkal. Vždycky za ním budu stát,“ řekl LN Šlachta.

Komárek přešel od policie k Finanční správě. Byl mu však snížen plat a kvůli obvinění přišel o výsluhy za dlouhodobý služební poměr v bezpečnostním sboru. Kvůli tomu si přivydělává například tím, že brousí podlahy.

Než naštval policejní bafuňáře, patřil k předním českým detektivům. Od lihového bosse Radka Březiny například odmítl přijmout úplatek 10 milionů korun.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat