Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektiv ukázal na Tuhého a teď brousí parkety. Pomůže mu fond Karla Janečka

Pomoc s obhajobou. „Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomoc s obhajobou. „Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Odhalil lihovou mafii, odmítl 10milionový úplatek a loňskou policejní reorganizaci dal do souvislosti s „brutálním únikem informací“. Nyní si bývalý elitní policista Jiří Komárek musí přivydělávat na brigádách broušením podlah. Pomoc mu nabídl protikorupční fond.

Jiří Komárek býval šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Loni v červnu však Policejní prezidium a ministerstvo vnitra rozhodly, že bezpečnostní sbor je třeba reorganizovat. Aniž by zásadní reformě předcházela odborná diskuse a příprava, z ničeho nic došlo ke spojení elitních útvarů – protikorupční a protimafiánské jednotky. V důsledku změn Komárek pověsil policejní uniformu na hřebík, od policie odešel i tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Komárek dveřmi práskl velmi hlasitě. V červnu roku 2016 v České televizi uvedl, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“. Tuhý na něho podal trestní oznámení a případ začali řešit inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výsledkem je, že Komárka kvůli tomu začali vyšetřovatelé trestně stíhat pro údajné porušení povinnosti mlčenlivosti a nestranného postupu, jimiž byl vázán podle zákona o policii a služebního zákona.

Nadační fond proti korupci (NFPK) včera oznámil, že Komárkovi pomůže s jeho obhajobou – konkrétně mu zaplatí právní zastoupení. Zakladatel fondu a předseda správní rady Karel Janeček na Komárkovi ocenil, že se postavil mocným politikům a funkcionářům. „Jiří Komárek je čestný a odvážný člověk. Jeho čestnost dokládá i fakt, že odmítl desetimilionový úplatek od lihového krále Březiny. Odvahu pak dokládá to, že se odvážil postavit proti mocenským zlojedům Chovancovi, Tuhému a také proti zločinné policejní takzvané reformě. Ochrana a pomoc lidem, jako je pan Komárek, byly primárním důvodem vzniku našeho fondu,“ vysvětlil podnikatel Janeček, proč jeho fond Komárka podpoří.

Komedie s komisí

Okolnosti policejní reorganizace a podezření, že byla účelová (zejména s cílem zbavit se protimafiánské jednotky a Šlachty), vyšetřovala speciální vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. Jejím závěrem bylo, že reorganizace nebyla motivovaná ničím nekalým či účelovým. Poslanci naopak svůj závěr stočili proti těm, kdo nejvíce policejní reformu kritizovali – tedy státním zástupcům. Komise navrhla, aby vláda sesekala pravomoce žalobců. Komárek neskrývá zklamání.

„Bylo to tristní. Co byste ale chtěli od komise, jejíž předseda chodí na narozeniny kanceláře advokáta Radka Pokorného. Mám úctu k poslancům a jejich mandátu, v případě vyšetřovací komise ale sledovali úplně jiné cíle. Fundovanost k vyšetřování chyběla. Podle mě napříč spektrem byl zájem vyšetřování jakkoliv zamést,“ řekl Komárek.

Expolicista mimo jiné narážel na návštěvu poslance Pavla Blažka (ODS) na výroční oslavě advokáta Radka Pokorného, jehož kancelář dlouhodobě zastupuje výrobce vlaků Škodu Transportation. Informace o arbitráži mezi Škodovkou a českým státem kvůli dodávce lokomotiv jsou součástí citlivé kauzy Bereta, o níž se spekuluje, že byla jedním z důvodů policejní reorganizace. Pokorný však odmítá, že by měl s reorganizací cokoliv do činění, což před několika měsíci ostatně potvrdil i sám Šlachta.

Ředitel protikorupčního fondu Karel Škácha včera dodal, že o účelovosti reorganizace může svědčit i fakt, že jeden z hlavních architektů celého procesu – Zdeněk Laube – loni rezignoval na funkci náměstka policejního prezidenta, aby následně našel lukrativní trafiku v České poště.

Pochvala od Šlachty

Šlachta po odchodu z policie zakotvil v Celní správě. Svého bývalého podřízeného si váží. „Stojím si zatím, jakým způsobem jsme s Jiřím Komárkem před rokem postupovali. Čas nahrává nám. Ukazuje se, že reorganizace byla zpackaná. Plukovník Komárek je jedním z nejčestnějších lidí, jaké jsem kdy potkal. Vždycky za ním budu stát,“ řekl LN Šlachta.

Komárek přešel od policie k Finanční správě. Byl mu však snížen plat a kvůli obvinění přišel o výsluhy za dlouhodobý služební poměr v bezpečnostním sboru. Kvůli tomu si přivydělává například tím, že brousí podlahy.

Než naštval policejní bafuňáře, patřil k předním českým detektivům. Od lihového bosse Radka Březiny například odmítl přijmout úplatek 10 milionů korun.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!