Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Detektivní firma zdraží památky

Česko

Významné pražské památky, které patří městu, podraží.

Počítá s tím projekt, s nímž výběrové řízení vyhrála firma ABL FM Services.

PRAHA „Vytvoříme nový brand (značku) Prague Towers (Pražské věže). Personál oblékneme do historických kostýmů s logem pražských věží. Budeme prodávat upomínkové předměty, dohodneme spolupráci s firmou McDonald’s tak, aby při nákupu menu získal návštěvník výhodnější vstupné na Malostranskou mosteckou věž. Cateringovým společnostem nabídneme netradiční prostředí pro pořádání rautů, uděláme nabídku i pro svatební studia.“

Lidovým novinám se podařilo získat text soutěžního projektu, s nímž soukromá detektivní firma ABL FM Services uspěla ve výběrovém řízení na nového „správce“ osmi významných památek. Uvedené věty jsou volnou parafrází novinek, s nimiž vítězný projekt uspěl ve výběrovém řízení.

Město, respektive jeho organizace Pražská informační služba (PIS), se už o ně v budoucnu nechce starat. Vypsala proto tendr na nové využití prostor. Přihlásil se pouze jediný účastník, soukromá detektivní firma ABL FM Services. Ta přišla s novou nabídkou akcí, ale i navýšením vstupného. Vstupné do památek, kde je základní sazba 70 korun na osobu (u nejnavštěvovanějších objektů 100 korun), má stát 110 korun. Návštěvník si také může pořídit za 450 korun jednorázovou vstupenku na všechny věže a petřínské bludiště. Kromě slev pro děti, studenty, důchodce či držitele opencard se nabízí i roční vstupenka za 500 korun a roční přenosná vstupenka pro hotely za 25 tisíc korun.

Město a vedení PIS až dosud tvrdily, že se vstupné zdražovat nebude. LN však kromě zmíněného materiálu měly možnost nahlédnout i do jednoho ze zápisů komise, která výběrové řízení hodnotila. V něm se píše o „zřetelné tendenci ke zdražování“.

Ředitelka PIS Lucie Ramnebornová včera poprvé připustila, že základní vstupné poroste. Jedním dechem však dodává, že nic ještě není rozhodnuto. „Výběrové řízení pořád ještě uzavřeno není. Sice jsme už vybrali návrh firmy ABL, ale teď proběhne druhé kolo, ve kterém budeme řešit obchodní podmínky. Jakékoliv změny, tedy i vstupného, půjdou přes nás, my je budeme schvalovat,“ prohlásila Ramnebornová.

Současně přiznala, že firma bude platit PIS paušální roční částku bez ohledu na to, jak vysoké vstupné vybere. „Ta částka není zanedbatelná,“ tvrdí Ramnebornová. Firma se podle ní ujme památek zřejmě v srpnu, zatím jen na rok. Ramnebornová navrhuje, aby se letos vstupné ještě nezvyšovalo.

Rozpaky budí také úroveň programové nabídky. Některé z objektů jsou cennými národními kulturními památkami. „Hrozí, že komerční pronájem povede k jejich ohrožení, například Staroměstská mostecká věž je tak citlivá, že by jí mohly ublížit rauty, pokud by se přímo v interiéru ohřívala podávaná jídla,“ varuje památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Ramnebornová chce kritiku odrazit tím, že požádá Kněžínkův památkový odbor magistrátu, aby jí přidělil konzultanta. S ním bude diskutovat o všech změnách.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!