Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Detektivové provedli razii na ministerstvu práce. Zadrželi náměstka Maláčové

V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali... | foto: ČTK

Praha  Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od pondělního rána zasahovali na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Podle informací LN policisté zadrželi dva zaměstnance úřadu. Jedním z nich je Jan Baláč, náměstek pro řízení sekce ekonomické a ICT. Jde o blízkého spolupracovníka ministryně Jany Maláčové (ČSSD).

Policie si kvůli zakázce vyžádala informace a podklady i od společnosti OKsystem. 

Vyjádření Andreje Babiše pro LN:

Já jsem IT zakázky na MPSV dlouhodobě kritizoval. Byl to zároveň klíčový úkol paní ministryně Maláčové, který očividně nezvládla. Napsal jsem jí deset dopisů. První 5. 10. 2018, poslední 14. 2. 2020. Upozorňoval jsem v nich na problémy IT zakázek a v dopise loni v červnu dokonce i na to, ze výběr Jana Baláče na post náměstka pro řízení ekonomické sekce neodpovídá zásadě vysoké odbornosti. Psal jsem, ze nemá absolutně žádné zkušenosti z oblasti ICT, tento obor nestudoval a je bez jakýchkoliv praktických zkušeností. Jeho jediná kvalifikace je, ze byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD. Bohužel je evidentní, ze paní ministryně mé obavy a věcné připomínky nebrala vážně. Očekávám proto, ze při nejbližší příležitosti nám i veřejnosti vše detailně vysvětlí.

„Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací z trestního řízení má vyhrazené Vrchní státní zastupitelství v Praze. Další komentář poskytnout nemohu,“ řekl LN Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Dozorujícím státním zástupcem je Zdeněk Matula. U policie kauzu vyšetřuje odbor závažné hospodářské trestné činnosti NCOZ. Její detektivové obvinili dvě osoby. Potvrdilo to v tiskové zprávě Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Druhým mužem, na kterého mají policisté spadeno, je údajně vedoucí oddělení bezpečnosti ICT na MPSV s iniciálami K.M. Vyšetřovatelé oba muže podezírají ze zneužití pravomocí úřední osoby a z pletich při zadávání veřejné zakázky a veřejné soutěže. Vrchní žalobci v Praze, kteří případ dozorují, chystají vydat tiskovou zprávu ke kauze. 

Podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka ministryně Maláčová je na ministerstvu a poskytuje policii součinnost.  Maláčová nechtěla později uvést, zda MPSV od roku 2021 stihne spustit nový informační systém. Po pondělní policejní akci kvůli zakázkám se odvolala na mlčenlivost.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali...

Po zveřejnění zprávy o razii na MPSV opustilo dopolední jednání vlády několik členů kabinetu. V jednacím sále zůstal podle informací LN jen ministr zemědělství Miroslav Toman.

Náměstek Baláč, který je ve funkci od loňského června, byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD i šéfem stranické buňky na Praze 2.

Vyšetřovatele podle informací LN zajímají okolnosti výběrového řízení na systém pro výplatu sociálních dávek. Ten od roku 1993 provozuje firma OKSystem. MPSV se snažilo najít nového provozovatele. Ten měl spustit provoz nového IT řešení od ledna příštího roku. Jenže antimonopolní úřad zakázku, o kterou se ucházela kromě OKsystem také společnost DXC Technology, dvakrát zrušil.

Poprvé tendr v roce 2014 počítal s cenou 616 milionů korun. V soutěži MPSV uspěl současný dodavatel OKsystem. Resort však od zakázky odstoupil. Proti tomu se firma bránila žalobou.

Druhou soutěž MPSV vyhlásilo v roce 2017. Zadávací cena klesla na 270 milionů bez DPH. A v soutěži vyhrála v roce 2018 DXC Technology. Po stížnosti OKSystemu, který nabízel cenu 824 milionů, však antimonopolní úřad nařídil přezkum zakázky. Kvůli nízké ceně ministerstvo DXC Technology vyřadilo. Společnost si ale nenechala věc líbit a i ona se obrátila na antimonopolní úřad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni v prosinci konstatoval, že ministerstvo nepostupovalo podle zákona o zakázkách, když neposoudilo transparentně objasnění nízké ceny a DXC Technology vyloučilo.

,
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!