Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Detektivové rozbili gang zlodějů aut

Česko

Takhle velký úlovek už jsme tu dlouho neměli, zní z policejní služebny. Pražští kriminalisté rozkryli a dopadli gang zlodějů aut.

PRAHA/MĚLNÍK/LIBEREC Jinak klidnou sobotní noc narušilo silné zabouchání na dveře: „Policie, otevřete!“ Dřív než se mladík stihl vzpamatovat, vylomila zásahová jednotka dveře a vytáhla ho z postele.

Stejně tak i jeho dva kamarády v okolí. A čtvrtého zatkli v autě. Krátce před zásahem totiž odjel z domu a policie jej musela pronásledovat. Pražští kriminalisté takto v průběhu několika minut minulý víkend zničili gang, který podle policistů na přelomu loňského a letošního roku ukradl nejméně čtyřiadvacet vozidel ve středních Čechách a na Liberecku.

„Mladíci se specializovali na auta koncernu Volkswagen,“ popsal policista Petr Kejmar. Škoda se zatím vyšplhala na 4,8 milionu korun. Pokud se obvinění prokáže, hrozí mladíkům trest ve výši až osm let ve vězení.

Kromě aut i drogy Policie však v bytech našla i další ukradené stroje. Mezi nimi například i motorovou čtyřkolku a motocykl Yamaha. Jestli se celková škoda ještě zvýší, což vypadá pravděpodobně, stoupne sazba až na 10 let. Zadržení podezřelých se obvykle obejde bez speciální zásahové jednotky, v tomto případě ale byla policie opatrná. Domnívala se, že mladíci mohou být ozbrojeni. „Zjistili jsme, že jde o zkušené pachatele, u kterých jsme předpokládali, že mají zbraně,“ říká policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová, přičemž detektivové při domovní prohlídce objevili i několik nábojnic. Ale to nebylo vše. „Trochu se zadařilo,“ hodnotí vyšetřovatel Marian Rybka fakt, že při akci našli i dvě domácí pěstírny konopí se sto rostlinami a jednu varnu pervitinu. „Zadrželi jsme proto další dva lidi,“ dodává. Jak sdělila policie, mladík měl drogu vařit v rodinném domě v Kostelci nad Labem z běžně dostupných léků. Pro ty si jezdil do lékáren v Polsku. Zadržení nejsou pro vyšetřovatele neznámí, v minulosti je už soud potrestal.

Krok po kroku Akcí po sobotní půlnoci, které se zúčastnilo přes sto policistů, vyvrcholila pětiměsíční práce na případu. Protože vše nasvědčovalo tomu, že jde o větší počet lidí, vytvořili kriminalisté speciální pracovní skupinu.

Od prvotních indicií, kdy zjišťovali, proč jsou auta kradena v jedné lokalitě, se postupně dostali až k adresám mladíků v Brandýse nad Labem. „Šlo zřejmě o místní pachatele,“ vzpomíná jeden z kriminalistů na první zjištění.

Policisté připomínají, že výčet kradených aut a věcí nemusí být konečný. Stejně jako počet pachatelů, kteří jsou už od středy ve vazbě. Zatím vyšetřovatelé zjišťují, proč auta kradli. Nyní jsou možné dvě verze. Podle jedné pracoval gang na zakázku a byl provázán s další skupinou. Druhá teorie mluví o tom, že auta potřebovali mladíci na náhradní díly, které prodávali dál.

***

CO SE NAŠLO V BYTECH PACHATELŮ

Při domovních prohlídkách policisté objevili v garážích několik kradených automobilů, motorku

Yamaha a motorovou čtyřkolku. Přímo v bytech pak elektroniku a sto nábojů do pistole. Škodu zatím odhadli na 4,8 milionu korun. Překvapením pro zásahovou jednotku byly i dvě pěstírny konopí na principu hydroponie, jedna byla ukrytá v plátěné skříni. V domě v Kostelci nad Labem objevili i varnu pervitinu. Ten pachatelé prodávali v Praze, pro suroviny si jezdili do polských lékáren.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!