18. července 2016 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dětem bude u homosexuálů lépe než v dětském domově, říkají právníci

Ústavní soudci zrušili zákaz adopcí registrovanými partnery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soudci zrušili zákaz adopcí registrovanými partnery. | foto: ČTK

Pokud může dítě adoptovat jeden registrovaný partner, proč by nemohl i celý pár? Tak zní hlas většiny oslovených právníků v pravidelné anketě Právní barometr přílohy Právo a justice LN.

Před měsícem rozhodl Ústavní soud o zrušení paragrafu, který jednotlivcům v registrovaném partnerství zakazoval osvojení dítěte. „Zrušená úprava byla zcela iracionální, svévolná a v demokratickém právním státě nepřípustná. Není totiž žádný důvod, aby homosexuálové, kteří dávají najevo větší tendenci k soužití ve stabilním svazku, měli být pro účely adopce a priori nahlíženi v horším světle,“ vysvětluje jeden z respondentů ankety, které tradičně ponecháváme v anonymitě. „Pro osvojení je třeba zohlednit nejlepší zájem dítěte, tedy možnost dítěte za účelem plného a harmonického rozvoje jeho osobnosti a schopnosti vyrůstat v rodinném prostředí a atmosféře štěstí, lásky a porozumění. Proto je třeba vždy zohledňovat individuální okolnosti každého konkrétního případu. Pokud se stát rozhodl umožnit adopci i osobám mimo manželství, tak nesmí postupovat diskriminačně. To by taky mohl rozhodnout, že adoptovat si nesmí děti cyklisti, Židi a kulturisti,“ zní hlas z justice.

Výsledek ankety mezi českými právníky.

Soud ale nerozhodl, že by dítě mohl adoptovat celý pár registrovaných partnerů, jako mohou manželé.

Třaskavé politické téma

Návrh na další liberalizaci adopcí už minulý týden projednali poslanci. Debata o něm přinesla mimo jiné šokující výrok poslankyně Pavlíny Nytrové (ČSSD), že jako další krok budou homosexuálové chtít legalizaci sexu s dětmi. Konzervativní názory se samozřejmě ozývají i od právnické veřejnosti: „Když se projednával zákon o registrovaném partnerství, jeho zastánci se slovu adopce zdaleka vyhýbali. A je to tady a ptám se, kam až to má pokračovat? Bude většina stále ustupovat menšině jen proto, že ona umí víc křičet? Ať si dva lidé spolu dělají co chtějí, když se jim to tak líbí, ale ať nedeformují děti!“

Minulé díly pravidelné ankety Právní barometr najdete na lidovky.cz/barometr.

.

lekKristián Léko

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.