Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Děti budou dostávat méně masa

Česko

Ministerstvo školství chce změnit školní jídelny: strava má být zdravější a méně masitá. Kuchařky projdou školením, jak vařit třeba z tofu.

PRAHA Ministerstvo školství chce zařídit, aby dětem ve školních jídelnách začalo konečně chutnat.

Jídlo ve školních stravovnách je totiž nezdravé, těžké a často velmi jednotvárné. Také kvůli němu bývají odpolední vyučovací hodiny tak nudné: po vydatné dávce knedlíků a vepřového masa s omáčkou děti udrží pozornost jen stěží.

Ministerstvo školství proto nyní připravuje plán, jak stravování ve školách změnit. Jeho zástupci dnes budou jednat s kolegy na ministerstvu zdravotnictví o tom, jak to dovést do praxe.

A co se bude dít zřejmě nejdříve? Dětem z jídelníčku ubude maso. Podle odborníků ho totiž konzumují více, než je nutné. Doporučující dávky živočišných bílkovin, kterými se školní kuchařky řídí, jsou totiž neměnné prakticky už od dob socialismu.

O třetinu méně řízků „Jednou z věcí bude snížení denní dávky bílkovin o celou třetinu. Přiblížíme se tak evropským normám. Pak by se dalo polemizovat o množství vápníku. O tom ještě bude odborná debata,“ říká poradce ministryně školství David Bartůšek.

Ministerstvo podle Bartůška chce docílit hlavně toho, aby se v nabídce školních jídelen objevovalo také zdravé jídlo.

Poradce si to představuje tak, že děti dostanou na výběr, například mezi klasickým obědem, na který jsou zvyklé, a mezi vegetariánským. „Především nechceme jít cestou zakazování nebo nakazování. Bude to postavené na možnosti výběru,“ říká Bartůšek.

Žáci tak dostanou možnost si jídelníček míchat: dvakrát v týdnu si vyberou například masité jídlo a dvakrát bezmasé.

„Když se školní jídelna rozhodne jít touto cestou, tak nasmlouváme odborníky, kteří dokážou vytvořit recepty na zdravé a chutné jídlo. Tito experti pak kuchařky proškolí tak, aby to dokázaly uvařit. Do nabídky totiž přibudou suroviny, se kterými školní kuchařky dosud nepracovaly - například tofu nebo více zeleniny,“ říká Bartůšek.

Podle něj by časem mohlo být zdravé jídlo i finančně zvýhodněné. S tím, aby se ve školách vařilo zdravěji, a děti přesto měly stále na výběr, co chtějí jíst, souhlasí i nutriční specialista z České společnosti pro výživu a vegetariánství Jaroslav Škvařil: „Nemůžeme nutit ty, kdo se stravují konvenčně, aby najednou začali jíst bezmasou stravu. V Anglii do škol plošně zavedli vegetariánskou stravu. Jediný výsledek byl, že to děti nechtěly jíst,“ dodává Škvařil. Kdy přesně se školní děti začnou stravovat zdravěji, zatím není jasné. Podle poradce Bartůška to ale nebude dříve než za dva roky.

Po vydatné dávce knedlíků a vepřového masa s omáčkou děti udrží pozornost jen stěží. Změna je prostě nutná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!