• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Očkování dětí - ilustrační foto.

Očkování dětí - ilustrační foto. | foto: Profimedia

Babiš: Děti mezi 12 a 15 lety se budou moci očkovat proti covidu od 1. července, doprovodí je rodiče

Česko
  •   17:52
Praha - Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích. Do očkovacích center, kde mimo jiné bude muset být přítomen pediatr, děti doprovodí zákonní zástupci, nejčastěji tedy rodiče.

Očkování pro všechny. Vojtěch chce od druhé poloviny července umožnit vakcinaci bez předchozí registrace

Vakcíny budou moci centra podávat ihned po 1. červenci, doplnil Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že v polovině července by chtěl umožnit očkování všem, kteří pro vakcínu přijdou, bez předběžné registrace.

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července.

Ve středních Čechách rozjeli noční očkovací maraton. Zájemci mohou přijít i bez registrace

Babiš apeloval na mladé, ale i ostatní obyvatele Česka, aby se očkovat nechali, a to i v souvislosti s informacemi o šíření nové mutace koronaviru označované delta. Stejně jako Vojtěch hovořil o takzvané diskriminační metodě testování PCR, na jejímž základě je možné zjistit neobvyklost mutace viru a později vzorek sekvenovat. Sekvenací se zjišťuje mutace viru, z čehož lze vysledovat jeho rizikovost.

Autor: ČTK