Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Děti nechtějí do cizích rodin

Česko

  9:01
PRAHA - Zájem dětí o jazykové kurzy v zahraničí stoupá. Školáci už ale nemají zájem o výměnné zájezdy, protože jim vadí ztráta soukromí.

Školačky - ilustrační foto foto: Tomáš HájekLidové noviny

Děti, které se chtějí zdokonalit v cizí řeči, to mají stále snazší. Nejméně týdenní jazykové kurzy pro ně totiž pořádá stále více škol. Ústavy na tento typ „výletů“ také posílají stále mladší děti. Ještě před deseti lety na ně jezdili především žáci osmých a devátých tříd.

Dnes mohou tuto možnost využívat už páťáci, kteří s cizím jazykem sotva začali. „Dříve jsme chtěli, aby na zájezdy do zahraničí jezdily hlavně děti, které už mají s jazykem nějakou zkušenost. Například do Anglie už ale posíláme i žáky pátých a šestých tříd,“ potvrzuje Jana Dimunová, ředitelka základní školy v Klášterci nad Ohří.

Základní škola v Kosmonosích, která má navázanou spolupráci se školou v německém Secheim-Jugenheimu, do ciziny posílá dokonce už třeťáky. „To je ale dané hlavně tím, že tyto pobyty pořádáme hlavně pro členy našeho školního sboru, což jsou děti od třetí do deváté třídy. Volná místa pak zaplňujeme studenty z vyšších ročníků, kteří už mají s příslušným cizím jazykem alespoň nějakou zkušenost,“ říká Lenka Černá z vedení kosmonoské školy.

Začátkem devadesátých let minulého století řada škol začala pořádat takzvané výměnné pobyty. Nejvíce „využívanou“ zemí tehdy bylo sousední Německo, později se přidalo cestování do Británie. Výměny často sponzorují radnice partnerských měst z obou zemí.

Děti obvykle bydlí u místních rodin, dopoledne se učí cizí jazyk a odpoledne mají volnější program. Za pár měsíců poté přijedou zase do Česka na výměnu malí Němci nebo Angličané. Tyto výměny jsou už ale nyní pomalu na ústupu, děti už o ně tolik nestojí. Podle ředitelů mají zájem spíše o klasické jazykové kurzy, které škola objednává přes cestovní kancelář a které jsou dražší.

„Do roku 2001 jsme měli navázané partnerství se školou v Durhamu ve Velké Británii. Už tam ale nejezdíme. Děti už nebavilo jezdit pořád na jedno a to samé místo,“ popisuje ředitel základní školy na pražském Barrandově Jan Baudis. Škola proto nyní spolupracuje s agenturou, která pro ni zajišťuje jazykové kurzy v různých anglických městech. „O to je hodně velký zájem,“ říká Baudis.

Pokles zájmu dětí o výměnné pobyty potvrzuje i ředitelka Dimunová z klášterecké školy. „Máme partnerství se školou v Německu. Před deseti lety tam jezdilo tak 45 dětí, nyní jen 32. Spíše je do toho musíme nutit, protože víme, že je to pro ně prospěšné,“ říká Dimunová. Mnohem více české děti zajímají jazykové a poznávací zájezdy do Británie, Španělska a Itálie, které škola rovněž objednává přes cestovku.

„Dnešní děti už to vidí jinak. S rodiči se dostanou do zahraničí, kdy chtějí. Je pro ně tedy příjemnější jet na normální kurz, než bydlet někde v cizí rodině, kde se budou muset přizpůsobit a nebudou mít tolik soukromí,“ říká ředitelka Dimunová z Klášterce nad Ohří.