Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednání o příspěvku na dítě neselhalo. Ve středu bude shoda, slíbil Jurečka

Česko

  11:36aktualizováno  12:50
Jednání o příspěvku na dítě neselhalo, řekl ministr práce Marian Jurečka v pořadu Partie CNN Prima News. Podle něj bylo nutné schválení příspěvku odložit, aby se vyřešily připomínky, které k němu byly. Jurečka slíbil, že příspěvek bude schválený ve středu a vyplacený v srpnu.

Podle lidovce Jurečky se ohledně pětitisícového příspěvku musely se dořešit technicko legislativní připomínky. „Ve středu samozřejmě bude shoda. Kdybych na tom trval, tak je to schváleno už tento týden, ale já jsem chtěl, aby se to dotáhlo,“ řekl.

Jurečka neupřesnil, jak chce na kritické výhrady jiných úřadů reagovat. Ohledně odkladu ve vládě argumentoval tím, že takto vláda postupuje i u desítek jiných materiálů. „Není tam žádná nevůle politická, není tam žádná principiální neshoda,“ ujišťoval vicepremiér.

Jurečka také slíbil, že žádost o příspěvek na dítě nebude pro žadatele administrativně složitá. Žadatel vyplní jen osobní údaje za členy rodiny a rozhodne se, jak chce dávku vyplatit, zda třeba na účet nebo poštovní poukázkou. Nebude muset dokládat příjmy, protože stát si je vezme z České správy sociálního zabezpečení nebo z finančních úřadů. „Nebudou se prokazovat příjmy. Ta data se automaticky potkají v systému, vyhodnotí se, a automaticky odejde příkaz k úhradě,“ uvedl Jurečka.

To, že příspěvek nebude plošný, ale bude odvozený od výše příjmů, podle ministra práce Jurečky ušetří zhruba miliardu korun. Náklady na úpravu IT systému budou představovat asi 30 milionů korun. Jurečka také informoval, že příští týden po vládě chce zveřejnit další balík opatření, která budou mířit na osoby se zdravotním handicapem.

Místopředseda poslaneckého klubu Aleš Juchelka z ANO v pořadu kritizoval prvotní nejasnosti, které panovaly kolem příspěvku na dítě. Jurečka se tehdy vyjadřoval o příspěvku, který se bude vyplácet podle čistého příjmu. Později se opravil na hrubý příjem.

Podle Juchelky by měl být příspěvek pro všechny rodiny, protože tak, jak je v současnosti nastavený, je diskriminační. „Bude vyplacený v osmém měsíci roku 2022, kdy se situace v rodinách může diametrálně změnit. Domnívám se, že vyplácet příspěvek plošně, je nediskriminační a spravedlivé pro všechny,“ míní Juchelka.

„Těch problémů je ale celá řada. V takto těžké době se snažíme podporovat vládu ve všech krocích, které dělá. Ale ona žádné nedělá,“ sdělil Juchelka a znovu vyzval Jurečku k rezignaci. „Panu ministrovi by to víc slušelo na ministerstvu zemědělství,“ řekl Juchelka. Místopředseda poslaneckého klubu ANO také kritizoval Jurečku za to, že vláda nedělá dostatečné kroky k zmírnění dopadů energetické krize.

Podle Jurečky by ale opatření, která navrhuje hnutí ANO, jako například odpuštění DPH, s problémy nepomohla. „Odpuštění DPH by v těchto cenách neřešilo vůbec nic. Domácnosti potřebují dorovnat celý rozdíl, který teď vzniká,“ řekl Jurečka. „Připravit podporu, aby byla dotažená i s distributory, to zabírá nějaký čas. Platí, že dostupný tarif pro domácnosti bude připraven v září tak, aby pokrýval topnou sezonu. Vláda nedopustí, aby rodina, která má několika pokojový byt, seděla v jednom pokoji v osmnácti stupních,“ slíbil ministr práce.

Data o uprchlících nejsou přesná

„Strašně moc mi na této vládě vadí, jak hazarduje s čísly. Jednou je tady 200 tisíc uprchlíků, podruhé přes 300 tisíc a neví se, kde vlastně jsou. Jestli odešli, nebo tady ještě jsou,“ kritizoval Juchelka vládu za nepřesnou evidenci uprchlíků. Na to navázal předseda sněmovního ústavněprávního výboru Radek Vondráček (ANO). „Proč pořád poslouchám, jak to vláda perfektně zvládá? Nejvíc mi vadí ta nekonečná improvizace a cesta nejmenšího odporu. Všechno to trvá strašně dlouho,“ řekl Vondráček.

Jurečka přiznal, že úplně přesná data vláda nemá. „To, že ta data nejsou 100 procentně přesná je dáno tím, že jsme zemí uprostřed Schengenského prostotu. Když máme podezření, že osoba není na území České republiky, předvoláme ji na úřad práce. Pokud se do osmi dnů nedostaví, pak nemá nárok na vyplacení dávky,“ řekl Jurečka.

„Naše vláda přistoupila k řešení krize ve dvou etapách. První byla okamžitá po útoku Putina na Ukrajinu. Nyní má vláda hotovou jasnou strategii, která hovoří v řádech týdnů a měsíců o tom, jak pomoci, co se týká ubytování, zaměstnání a školství,“ reagoval ministr kultury Martin Baxa (ODS) na kritiku řešení uprchlické krize.

„Vláda se v řešení uprchlické krize zachovala skvěle a jsem na to pyšný. Ale někdy je to se zpožděním. Musíme se soustředit na to, aby to bylo rychlejší, protože teď budou lidem nabíhat ty ceny za energie a potraviny,“ přiznal předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek (Pirát).

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Mohlo by vás zajímat