2. června 2015 12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dětí s poruchami učení přibývá. Za pět let pětkrát víc

Dětí s poruchou učení přibývá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětí s poruchou učení přibývá. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Dětí s různými poruchami učení přibývá. Potvrzují to učitelé i ředitelé škol. Pediatři tyto poruchy většinou registrují, avšak zpravidla nediagnostikují.

„Zatímco před pěti lety jsme měli na třídu tak jednoho žáka, jemuž bylo třeba na základě doporučení odborníků věnovat zvýšenou pozornost, dnes je jich průměrně pět,“ říká ředitelka pražské Základní školy Jana Masaryka Iva Vlasáková. „Někteří jsou na tom dokonce tak, že potřebují asistenta.“ 

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v­roce 2013 (novější údaje nejsou) mezi dvěma miliony pacientů registrovaných u dětských lékařů přes 52 tisíc s diagnózou specifické vývojové poruchy školních dovedností. Přitom o tři roky dřív, v roce 2010, to bylo „jen“ 42 tisíc.

Diagnostiku specifických poruch učení, mezi něž patří například dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, ale také třeba takzvaná hyperaktivita (ADHD) spojená s­poruchou pozornosti, provádějí pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálněpedagogická centra.

Může za zvýšení počtu poruch přesnější diagnostika, nebo snaha rodičů zajistit potomkům úlevy?

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR/ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz