Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Díky populární ‚střílečce‘ se děti dostávají k hazardu. Ministerstvo chce zasáhnout

Hra CS:GO je zneužívaná k hazardu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hra CS:GO je zneužívaná k hazardu. | foto: Youtube.com: Indian - Pořad o hráchReprofoto

PRAHA Ministerstvo financí se začalo zajímat o novou formu neregulovaného hazardu, která ohrožuje děti. Jedná se o „loterie“ využívající při vsázení virtuální předměty z populární počítačové střílečky Counter-Strike: Global Offensive. Tento hazard ve svých videí podporovala i řada známých youtuberů.

Od hraní populární počítačové hry se děti dostávali k hazardu, tvrdí tuzemské ministerstvo financí. Rozhodlo se věc pořádně prošetřit a už teď nevylučuje, že proti nové „loterii“ využívající populární online hru Counter-Strike: Global Offensive zakročí.

Při hraní totiž uživatelé získávají bedny, ve kterých se skrývají unikátní vzhledy pro zbraně a předměty. Stejně jako u sbírání známek či sportovních kartiček mají pro uživatele různou hodnotu podle četnosti výskytu. Ty vzácné se pak dají prodat i za stovky dolarů. Na tom by nebylo nic hrozného, kdyby různé podnikavci nevytvořili hazardní systém, který umožňuje o předměty hrát a nepřímo si vydělávat skutečné peníze.

Model je jednoduchý. Hráč vyhraje unikátní předměty, jde na specializovanou stránku a tyto věci vsadí. Pak se roztočí jakási ruleta a na koho z sázejících padne, ten všechny vsazené předměty získá. Někdy jde výhra v přepočtu i do desítek tisíc korun. Předměty se pak dají ve virtuálních směnárnách vyměnit za skutečně peníze.

„V návaznosti na výše uvedené bude ministerstvo financí věc dále prošetřovat a učiní případné další kroky,“ sdělila serveru Lidovky.cz Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva financí.

Už teď si je však resort téměř jistý, že se skutečně jedná o hazard. „Dle předběžného posouzení se ministerstvo financí domnívá, že se jedná o loterii nebo jinou podobnou hru ve smyslu loterijního zákona,“ dodává Vaidišová.

Hra CS:GO je zneužívaná k hazardu.

Hra CS:GO je zneužívaná k hazardu.

Hra Counter-Strike: Global Offensive je sice od 18 let, neověřuje však účet hráče pomocí občanského průkazu či jiného dokladu. Stejně tak i hazardní stránky. Občas se tak k ní dostanou i malé děti pod zákonem. „Problém je, že to propagovali i youtubeři, někdy i ti čeští. Dělali z toho videa a neměli ani nastavené upozornění, že je to video od 18 let,“ upozorňuje novinář Filip Kraucher z herního pořadu Indián, který se tématikou hazardu v počítačových hrách zabýval.

Skandál a žaloby

Skandál s herními loteriemi vypukl už před několika týdny v zahraničí a firma Valve Corporation, která za hrou Counter-Strike stojí, se rozhlodla proti pofidérním loterijním stránkám zasáhnout. Dostala se totiž do problémů, když žena z Floridy podala trestní oznámení na hazardní stránky i Valve s odůvodněním, že díky systému mohou vsázet i děti.

Firma Valve tak s pomocí právníků začala proti nelegálnímu hazardu bojovat. I díky tomu největší hazardní stránky přestaly fungovat a na trhu se drží spíše menší a zdaleka ne tak hojně navštěvované. Některé se dokonce tváří jako loterie, jedná se ale o podvod bez možnosti výhry.

Kontroverzní roli v kauze sehráli také youtubeři. Vyšlo totiž najevo, že jednu z největších loterijních stránek CS:GO Lotto vlastní populární youtubeři s přezdívkou Syndicate a TmarTn. Ti tuto skutečnost neuvedli a natáčeli videa, kde vyhrávali velké množství peněz. Přitom je však pravděpodobné, že aby toho docílili, upravili proto loterijní systém a znevýhodnili tak ostatní sázkaře.

Hra Counter-Strike: Global Offensive je jedna z nejpopulárnější online stříleček. Stojí proti sobě dva týmy a v různých herních kláních se snaží splnit úkol. Odhaduje se, že se prodalo přes 22 milionů kopií a každý den titul hraje několik desítek tisíc lidí.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...