Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dětí ubývá, míst na školách je jako loni

Česko

Přijímací řízení na střední školy se letos nemění. Při rozhodování o škole by však uchazeči o studium měli brát v úvahu novou maturitní zkoušku a také další uplatnění. Necelé dva měsíce zbývají do uzávěrky přihlášek na střední školy. Je třeba se bát, jestli se dcera či syn dostanou tam, kam touží? Z čísel, která jsou k dispozici, to tak rozhodně nevypadá. Důvodem je především skutečnost, že patnáctiletých skokově ubylo. Zatímco loni jich bylo přes 106 tisíc, letos jen lehce přes 96 tisíc. Méně je i jedenáctiletých a třináctiletých, kteří se hlásí na víceletá, rozuměj osmiletá a šestiletá gymnázia.

Přitom počet přijímaných se podle předpokladů Ústavu pro informace ve vzdělávání snižovat téměř nebude. Alespoň na veřejných školách. Na soukromých pak eventuální snížení vyplyne spíš z nedostatku zájmu než z nedostatku kapacit.

Kromě toho se pravděpodobně projeví určitá obezřetnost rodičů. Mnozí z těch, kdo by ještě před nějakou dobou bez zaváhání hlásili svoje děti na studijní obory s maturitou, budou pravděpodobně opatrnější a možná zvolí raději obor s výučním listem. To kvůli státní maturitě. Mohlo by se totiž stát, že syn či dcera sice budou chodit čtyři roky na střední školu, ale zkoušku z dospělosti, která bude standardizovaná, a nikoliv jen v režii té které vzdělávací instituce, nakonec neabsolvují.

Také statistiky nezaměstnanosti, která se v nedávné době začala víc týkat absolventů škol, sehrají asi při rozhodování větší roli, než tomu bylo dřív. Jaromír Krejčí, ředitel Odboru vzdělávací soustavy MŠMT, proto doporučuje, aby se uchazeči a jejich rodiče informovali o trhu práce ve svém regionu.

K získání informací o uplatnění absolventů mohou napomoci také studie zpracované v působnosti Národního ústavu odborného vzdělávání (viz www.nuov.cz).

Napřesrok budou možná zase jen dvě přihlášky Jinak rodiče už většinou vědí, že každý žák deváté třídy (stejně jako žák páté či sedmé třídy, který se hlásí na víceleté gymnázium) může podat tak jako loni tři přihlášky. Tato možnost, která trvá teprve druhý rok, komplikuje situaci ředitelům, rodiče si ji ale většinou pochvalují.

Podle výsledků výzkumu, který resort školství pořídil, se více než tři čtvrtiny dotázaných rodičů (78 %) domnívají, že systém tří přihlášek v prvním kole přijímacího řízení je pro uchazeče z hlediska jeho pravděpodobné úspěšnosti přijetí na střední školu výhodnější.

Přesto byla loni naprostá většina uchazečů přijata na zvolenou školu už v prvním kole. Ve zmíněném průzkumu to potvrdilo 92 procent dotázaných rodičů. Téměř desetina dotázaných pak uvedla, že byly úspěšné všechny tři přihlášky, to znamená, že jejich dítě si mohlo vybrat, na kterou ze tří škol nastoupí.

Právě tohle ale přineslo do škol zmatky. Někde ředitelé nevěděli ještě začátkem září, s kolika žáky mohou reálně počítat.

I proto připravuje ministerstvo školství novelu školského zákona. Pokud projde návrh, který je teď v meziresortním připomínkovém řízení, navrátí se školství možná už v příštím školním roce opět ke dvěma přihláškám do prvního kola přijímaček. Zrušit by se mělo také právo uchazeče vzít si zpět zápisový lístek, který má sloužit ředitelům škol jako podklad pro závazný zápis ke studiu. Zápisové lístky by se úplně zrušily pro večerní, dálkovou, distanční a kombinovanou formu vzdělávání a pro nástavbové a zkrácené studium. Navíc by se zjednodušilo správní řízení.

Uzávěrka pro podání přihlášek přímo na příslušnou střední školu je 15. března. Výjimkou jsou školy s talentovou zkouškou, které pracují většinou s předstihem.

První kolo přijímacích zkoušek proběhne mezi 22. dubnem a 7. květnem, přesný termín určí ředitelé škol do konce ledna. Do té doby musí také stanovit počet přijímaných a požadovaná kritéria přijetí.

To bude zajímavé hlavně v případě několika prestižních gymnázií, kam bývá nával bez ohledu na to, že celková nabídka středních škol spíše roste než klesá.

***

Uzávěrka přihlášek na střední školy je 15. 3. Výjimkou jsou školy s talentovou zkouškou. První kolo přijímacích zkoušek proběhne mezi 22. 4. a 7. 5., přesný termín určí ředitelé škol do konce ledna.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...