Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti získají lyžařské helmy zadarmo

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jihočeský kraj se v sobotu jako první v republice připojil k osvětové kampani Horské služby zaměřené na bezpečnost lyžování.

Z peněz ze sponzorského daru společnosti ČEZ nakoupilo vedení kraje tisíc dětských lyžařských helem. Ty budou jednotlivá zimní střediska rozdávat dětem u lyžařských svahů formou nejrůznějších soutěží a her. Kampaň by měla údajně přispět k tomu, aby rodiče vůbec nepouštěli děti na sjezdovku bez ochrany hlavy. Počet lyžařských úrazů totiž v posledních letech stoupá, především však roste jejich závažnost. Horská služba proto už před dvěma roky neúspěšně požádala poslance, aby Česko po vzoru Itálie zavedlo zákonnou povinnost nosit lyžařské helmy alespoň pro děti do čtrnácti let. „Jestliže nehoda na sjezdovce skončí zraněním hlavy a lyžař přitom nemá helmu, ve většině případů se jedná o zranění vážné až tragické,“ řekl LN Jiří Oupický ze šumavské Horské služby.

I když helma neznamená stoprocentní ochranu proti úrazům, dokáže zabránit nejvážnějším následkům. „U lyžařů s helmou může i vážná nehoda skončit třeba jen lehkým otřesem mozku, zatímco bez ochrany hlavy se lyžaři vystavují daleko většímu nebezpečí,“ uvedl Oupický.

Horská služba proto kampaň Jihočeského kraje, zaměřenou na bezpečnost lyžování, oficiálně podpořila. „S návrhem na povinné nošení helem jsme u poslanců neuspěli, proto vítáme v tomto směru jakoukoliv osvětovou kampaň,“ řekl LN náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Jihočeské lyžařské areály se zároveň zavázaly, že rozdávání lyžařských helem spojí s preventivním akcemi a soutěžemi, zaměřenými právě na bezpečnost a dodržování pravidel Světové lyžařské federace FIS. „Usilujeme nejen o to, aby na jihu Čech strávilo zimní dovolenou co nejvíce lidí, ale také o to, aby se pokud možno všichni vrátili domů zdraví,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Osvětová bezpečnostní kampaň bude podle něj letos součástí projektu „Lyžujeme v jižních Čechách“, v jehož rámci bude kraj po vzoru některých zahraničních regionů prezentovat jižní Čechy jako ideální oblast pro zimní lyžařskou turistiku zejména pro rodiny s dětmi.

Úrazy na sjezdovkách se stávají vážným společenským problémem nejen v Česku, ale i v sousedních zemích. Například v Rakousku figuruje lyžování v žebříčku úrazovosti hned na druhém místě za dopravními nehodami, česká Horská služba v loňské sezóně ošetřovala takřka 7 500 lyžařů. Problém je ale podle záchranářů především v tom, že díky modernímu lyžařskému vybavení se lyžování zrychluje a i průměrný lyžař je schopen dosáhnout na sjezdovce třeba padesátikilometrové rychlosti. Technický sníh, kterým se areály uměle zasněžují, je navíc tvrdší než přírodní a pády lyžařů bez helmy proto mají často tragické následky.

O povinném nošení helem pro děti do 14 let však zatím rozhodla pouze Itálie, kde za porušení této povinnosti hrozí pokuta až 150 EUR. V dalších zemích, včetně Česka, se o podobném opatření uvažuje, jeho uzákonění však většinou naráží na problém, kdo bude lyžaře kontrolovat a pokutovat. Politici se tak snaží jít spíše cestou osvětových kampaní.

***

Bez helmy?

Největší odstrašující účinek na ty, kdo odmítají nosit helmu, prý mají lyžařské nehody celebrit. Po letošní nehodě duryňského premiéra Dietera Althause, při které zahynula lyžařka, stoupl prodej helem v Německu až o 50 %. Althaus, který střet zavinil, skončil s v nemocnici, kdyby ale neměl helmu, zřejmě by zemřel (ilustrační snímek).

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...