Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dětského křiku se limity týkat nebudou

Česko

  7:00
PRAHA - Z jedné strany je to velká tabule na malování, z opačné strany imitace dřevěného plotu. Aby mohla soukromá školka v Klánovicích u Prahy dál fungovat, muselo její vedení před rokem investovat sto tisíc korun do protihlukové stěny. "Soused se bál, že dvacet dětí udělá hluk jako na magistrále," říká ředitelka školky Petra Venclů.

Mateřská školka v Klánovicích. Od sousedního domu odděluje děti protihluková stěna. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Kvůli intenzitě dětského křiku měl nedávno potíže i dětský domov v karlovarských Tašovicích, obyvatelé Havlíčkova Brodu zase sepisovali petici proti stavbě tamního dětského hřiště. Podobné stížnosti však mají do budoucna vymizet. Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že dětský křik vyškrtne z projevů, které musí dodržovat zákonem stanovené hygienické limity hluku.

ČTĚTE TAKÉ:

"O vyjmutí uvažujeme, novela ale ještě neprošla legislativním procesem. Připravujeme i komplexní zákon o hluku, kde by se to rovněž mohlo objevit," potvrdil LN hlavní hygienik Michael Vít.

V novém zákoně, jehož věcný návrh má vzniknout do půlky příštího roku, zamýšlí dále třeba zpřesnit práva a povinnosti obcí při povolování kulturních akcí či podmínky, za nichž mohou fungovat zahrádky restaurací. "Definovali bychom, co může způsobit zdravotní rizika, jinak by si to i nadále rozhodovaly obce jako jinde v Evropě. Zejména hlasové projevy se ale špatně definují, očekávám proto velkou diskusi," dodává Vít.

Dětské hlasivky jako vlak

Hladina hluku přes 50 decibelů obtěžuje podle Světové zdravotnické organizace lidi a může způsobit řadu zdravotních obtíží. Dětský křik přitom dosahuje až 80 decibelů, podobně jako třeba jedoucí vlak.

Minimálně u vládní koalice by chystaná novinka měla najít zastání. "Dětský křik je přirozená lidská vlastnost. Považuji za nemravnost, aby se kvůli tomu stavěly nějaké stěny. Jsem pro, aby se to ze zákona vyjmulo," tvrdí zdravotnický expert VV Jiří Štětina. A pro je i předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS). "Určitě to podpořím. Regulace ohledně hluku by měla být co nejmenší," říká.

Mateřská školka v Klánovicích. Od sousedního domu odděluje děti protihluková stěna.

Pokud Česko vyjme dětský křik z legislativy, přidá se tím k evropskému trendu. Stejně reagovalo už dříve Německo, v Rakousku aktuálně na toto téma běží diskuse. Naopak rodiče čtyřletého Alfieho Lansdella z britského Hullu minulý týden obdrželi od místního úřadu varování, že jim hrozí pokuta až 5000 liber (zhruba 136 000 korun) za to, že si jejich syn hraje na dvorku příliš nahlas.

Anketa

Mají se na dětský křik vztahovat hlukové limity?

Ano. Dětský řev ničí ušní bubínky stejně jako hluk z dopravy. 3985
Ne. Dětský křik je přirozenou součástí života, je nesmysl jej postihovat. 5901
Nevím. 143

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat