Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Hradě byl Dětský den. Nechyběly kolotoče, kočka Micka ani prezident

Zahrady Pražského hradu se otevřely dětským návštěvníkům. (10. června 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Venkovní areál Pražského hradu v sobotu z velké části patřil rodičům a dětem. Ti mohli navštívit Královskou zahradu a Horní Jelení příkop, kde se konal Dětský den. Návštěvníci se mohli svést na historicky vyhlížejících kolotočích nebo si vyzkoušet tradiční řemesla. Pomyslnou průvodkyni po areálu představovala prezidentská kočka Micka.
  16:21

Dětský den na Pražském hradě se konal pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové, která se přišla na začátek akce podívat. Prezident Petr Pavel se účastnil pietního setkání v Lidicích na Kladensku u příležitostí výročí vypálení vesnice nacisty za druhé světové války. Poté však také dorazil.

Do Královské zahrady mohli lidé přicházet od Prašného mostu či od zastávky tramvaje a na kontrolním stanovišti zavedeném za Pavlova předchůdce Miloše Zemana už většinou jen volně procházeli bez toho, aby je kontrolovala stráž. Do zahrady lze přijít také od Královského letohrádku, který se v tomto týdnu návštěvníkům otevřel.

Děti mohly v zahradě s kočkou Mickou, která byla pomyslnou průvodkyní všemi tamními zákoutími, poznávat jednotlivé objekty, které k Hradu patří. V Královské zahradě je třeba známý prezidentský domek, který obývali především socialističtí prezidenti, porevoluční hlavy státu vilu z konce 40. let 20. století neužívaly.

Protější renesanční Míčovna je okázalejší stavbou, návštěvníci do ní v sobotu mohli nahlédnout. Všude po zahradě byly posázené stánky spolků a neziskových organizací, kde se mohli zájemci dozvědět třeba o práci Lékařů bez hranic nebo ekologických sdružení.

Děti plnily úkoly a získávaly body třeba poznáváním zvířat, která v zahradě lze potkat, nebo luštěním Morseovy abecedy. Kdo na jednotlivých stanovištích sbíral razítka, mohl si odnést i malou pozornost.

Kromě sledování vystoupení šermířů či kejklířů se děti mohly v prostoru před Míčovnou svézt na dřevěných kolotočích, které byly podle jejich provozovatele nově vyrobené na základě historických zkušeností v rodině. Na kolotočích byly zrestaurovaní, ručně malovaní a vyřezávaní koně z předválečné doby. Další atrakcí bylo malé vídeňské kolo, kde se namísto modernějších kabinek sedí v jakýchsi historizujících okovaných truhlách. Pro ty, kdo mají radši dynamičtější zážitky, se předvedli členové Hradní stráže na motorkách.

Autoři: ,

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...