7. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně 1997 v LN: Dětský tábor vytopila voda, důchodce se stal obětí záplav

Záplavy 1997. Rozvodněná řeka Ostravice v centru Ostravy na snímku z 6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy 1997. Rozvodněná řeka Ostravice v centru Ostravy na snímku z 6.... | foto: ČTK

Před 20 lety zpustošila třetinu Česka velká voda. Server Lidovky.cz přináší články Lidových novin z července roku 1997, jež zachycují události a příběhy obyvatel, kteří se před dvěma dekádami museli vypořádat s rozsáhlými povodněmi. Během záplav zemřelo 50 osob, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Povodeň, kterou očití svědkové nazývají největší přírodní katastrofou v moderní historii České republiky, se díky vytrvalým dešťům rozšiřuje do východních Čech a na jižní Moravu.

Velká voda zatopila Moravu

Vytrvalé deště zkazily dětem z táborů začátek prázdnin
Vytrvalé deště způsobily o víkendu prakticky na celé Moravě a části východních Čech řadu komplikací, když rozvodněné řeky a potoky zatopily komunikace, sklepy a pozemky.

Hasiči museli dokonce evakuovat několik dětských táborů.

„Museli jsme evakuovat celkem čtyři dětské tábory nedaleko obcí Loštice a Františkov, protože voda se již objevila v chatkách a situace začala být nebezpečná,“ řekl LN šéf šumperských hasičů Zdeněk Vízner. Podle Víznera jsou vyklizené tábory „nešťastně položeny“ na loukách v blízkosti potoka Třebovky v povodí řeky Desné.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pondělí 7. července...

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pondělí 7. července 1997.

Pro desítky dětí tak letošní prázdniny začaly nešťastně. „Kolem osmé hodiny ráno se voda v Třebovce hrozivě zvedala, až byla všude kolem a strhávala vše, co jí stálo v cestě. Rychle jsme posbírali děti, vzali nejnutnější věci a utíkali pryč,“ popsal pro ČTK dramatické chvíle vedoucí jednoho z táborů Miroslav Lipper.

Některé děti později přiznaly, že následnou evakuaci na korbách nákladních automobilů zprvu pokládaly za součást bojové táborové hry, a že se jim to líbilo. V okolí Šumperku byly kromě zmíněných Loštic a Františkova záplavami postiženy nejvíce obce Rapotín, Velké Osiny, Sudkov, Dolní Studénky, Vlčice, Mohelnice a Lukavice.

Kritická situace nastala i na jiných místech severní Moravy, kde voda zaplavila nejen sklepy, zahrádky a silnice, ale v blízkosti Nového Jičína také některé lokální železniční tratě. V obci Sklenov na Frýdecko-Místecku museli hasiči evakuovat obyvatele pěti zatopených rodinných domů.

Škody ještě vyčísleny nemáme, ale zřejmě budou značné. Situace je skutečně zoufalá. Naštěstí dosud nebyl nikdo zraněn,“ tvrdil včera pozdě odpoledne operační důstojník severomoravské policejní správy v Ostravě. Rozvodněná Bečva včera ohrožovala obyvatele sídel především v úseku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem.

„Na exponovaných místech se již z koryt vylila většina přítoků, bylo vytopeno mnoho sklepů, v obci Bíškovice také zahrádky,“ popsal celkovou situaci předseda okresní povodňové komise Ivo Hubík. Na některých úsecích Bečvy vyhlásily povodňové komise třetí stupeň povodňové aktivity. Podle prvních odhadů způsobila velká voda přinejmenším milionové škody.

Důchodce pohltila rozbouřená Merta

Ve Vernířovicích na Šumpersku vařili polívku z dešťové vody
Důchodce Michala Milu, jednu z obětí běsnícího živlu, strhla voda právě v okamžiku, když se šel podívat na svůj domek. Jeho tělo zatím nebylo nalezeno, místní je však prý viděli v řece ve tři kilometry vzdálené vesnici.

V dopoledních hodinách ve Vernířovicích velká voda usmrtila 75letého důchodce Michala Mila. Starý muž se šel podívat s mladším Miroslavem Michalem, kterého místní přezdívají Dělník, ke svému domu a náhle se s ním utrhla část garáže. Mladšímu z obou mužů se podařilo zachytit se břehu a po velkém boji s notnou dávkou štěstí na něj vyškrábal.

Záplavy 1997. Zaplavená ulice ve čtvrti Miklošť ve Veselí nad Moravou na snímku...
Povodně 1997. Rozvodněná řeka Orlice zaplavila 9. července Všesportovní stadion...

Michal Milo ovšem zmizel v rozbouřeném proudu říčky Merty. Nešťastnou nehodu sice okamžitě přijel prověřit místní policista a hasiči, bohužel se však rozbitou silnicí k jeho obydlí nemohli dostat. Poslední nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že Milovo tělo bylo patrně viděno ve tři kilometry vzdáleném Sobotíně, kdy je na chvíli vyplavila na svůj vrcholek vlna rozbouřené řeky.

Místní ovšem už nedokáží říci, zda to bylo tělo nešťastného důchodce, nebo si voda vyžádala další, dosud neznámou oběť. Občané ve Vernířovicích tvrdí, že pan Milo byl výborný člověk, bývalý montér a tesař. Když mu bylo 75 let, stále chodil svážet dřevo a svým sousedům pomáhal.

Tragédii navíc podtrhuje fakt, že po panu Milovi zůstala žena, která byla odvezena do nedalekého penzionu Lícov, protože jejich domek byl zničen. Mimo domku nešťastného manželského páru ve Vernířovicích byly odplaveny další dva domy. Lidé z vesnice byli přívalem vody zcela zaskočeni a tvrdí, že v budoucnu by jim velmi pomohlo včasné varování.

Ve vsi je málo potravin. Ráno se sice do později odříznuté vsi dostal pekař, ale nemohl prodat více než tři chleby, protože další již prostě neměl. Vernířovice strádají i nedostatkem pitné vody. Například rodina Janečkova vařila polívku z vody dešťové, aby mohla nasytit své děti. Vzhledem k tomu, že v některých okolních vsích již byly přistaveny cisterny, situaci s vodou se zřejmě svépomocí podaří částečně vyřešit.

Opavský stadion pod vodou

Povodně se po intenzívních deštích na severu Moravy nevyhnuly ani sportovním stánkům. Asi nejhůře dopadl fotbalový stadion Kaučuku Opava, který byl zcela zaplaven vodou. Přímo na hřišti vystoupala vodní hladina až na rekordních 120 cm.

„Hrací plocha připomíná spíše bazén, ani nevíme, jak to vypadá v šatnách a dalších prostorách, protože se tam nemůžeme dostat,“ přiblížil situaci sekretář opavského klubu Ivan Bartošík. Podle něj je chod klubu zcela ochromen.

„Nemáme kde trénovat ani se scházet, nejhůře asi dopadne hrací plocha. Trávník bude zřejmě zcela zničen, a nedovedu si představit, jak jej do začátku ligy obnovíme.“ Hráčům, kteří odjeli ještě před příchodem nejsilnějšího přívalu vodního živlu, v nejbližších dnech nezbývá nic jiného než získávat fyzickou kondici v posilovně.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz