Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Devadesát let po smrti je car pro Rusy světcem

Česko

JEKATĚRINBURG Devadesáté výročí smrti posledního ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny si včera do Jekatěrinburgu přišlo připomenout několik stovek Rusů. Převážně starší příslušníci ruské pravoslavné církve se shromáždili v kostele, který stojí na místě, kde 17. července 1918 bolševici popravili kromě cara a carevny i pět jejich dětí, rodinného lékaře a nejbližší personál.

Kostel byl vyzdoben obrazy panovníkovy rodiny, za jejíž spásu byla sloužena mše. Řada věřících putovala do uralského města i několik dní. „Je symbolem velkého a mocného Ruska a také udělal pro tuto zemi velké věci,“ vysvětlil osmnáctiletý Jevgenij C h i n ď a s k i j , proč přijel do Jekatěrinburgu. Romanovci vládli Rusku tři století, než se v roce 1917 Mikuláš II. zřekl trůnu. Po jeho abdikaci Rusko zachvátila revoluce a v roce 1918 celou carskou rod i n u uvěznili bolševici, kteří ji poté nechali nedaleko Jekatěrinburgu popravit. Jejich těla byla zohavena ve snaze zabránit pozdější identifikaci a pohřbena ve společném hrobě na utajeném místě.

Ostatky cara, jeho ženy a tří dcer, které se podařilo nalézt a geneticky potvrdit jejich pravost, byly 80 let po popravě slavnostně pochovány v Petrohradě. V roce 2000 ruská pravoslavná církev vyhlásila všech sedm členů rodiny posledního panovníka za svaté mučedníky. Ostatky careviče Alexeje a čtvrté dcery Marie však v hromadném hrobu objeveny nebyly a jejich osud byl obestřen tajemstvím. Teprve loni je našli ruští archeol o g o v é u Jekatěrinburgu nedaleko místa, kde bolševici carskou rodinu postříleli. Na kostech byla zřejmá poškození způsobená střelbou. Pravost ostatků pak potvrdily testy DNA v amerických laboratořích.

Autor: