Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Devatenácté ohnisko ptačí chřipky je ve středočeském malochovu, uhynulo tam 11 slepic

Česko

  15:59aktualizováno  20:21
Čelákovice - Devatenácté letošní ohnisko ptačí chřipky je v malochovu v Osadě Labíčko u Čelákovic ve Středočeském kraji. Chovatel tam měl zhruba 40 slepic. Devatenácté letošní ohnisko ptačí chřipky je v malochovu v Osadě Labíčko u Čelákovic ve Středočeském kraji v okrese Praha - východ.

Ptačí chřipka. foto: Lidovky.cz

Ohniska ptačí chřipky jsou již v polovině krajů, nové přibylo v Osvětimanech na Zlínsku

Chovatel tam měl zhruba 40 slepic, nahlásil úhyn 11 kusů, sdělil  mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V chovu byl potvrzen subtyp choroby H5N8, zbývající drůbež veterináři utratí.

„Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ dodal mluvčí.

Bude nutné vybít zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů.
Kvůli nákaze bylo vyhlášena ochranné tříkilometrové pásmo a také...

Drůbežáři ve středu uvedli, že chtějí kompenzace za ptačí chřipku od Evropské komise. Apelují na ministerstvo zemědělství, aby žádalo o náhrady za výpadky na trhu. Podobnou situaci stát řešil při prvním výskytu ptačí chřipky v ČR v roce 2006, tehdy Evropa kompenzace vyplácela. V chovech se nyní utratila zhruba třetina ze 149 000 kachen určených na rozmnožování.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý  sdělil, že stát zatím nedokáže určit, jaké dopady bude mít vybíjení rodičovských hejn kachen na trh. „Pokud by se prokázaly dlouhodobější výpadky na trhu s drůbeží, je ministerstvo připraveno tuto záležitost projednat s Evropskou komisí, a na základě jejich výsledků připravit příslušné náhrady, obdobně jako byly poskytnuty za výskyt ptačí chřipky v roce 2006,“ uvedl.

Zatím má stát připraveno jako odškodné za utracené kusy 60 milionů korun, kdyby to nestačilo, ministerstvo navýší finanční rámec.

Navíc podle ní jsou kvůli chřipce výpadky v rodičovských hejnech kachen i v Polsku a dalších evropských státech, chovatelé tak nebudou mít odkud mladá kachňata koupit.V současnosti podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé hrozí výpadky na českém trhu kvůli aktuálně utráceným kachnám společnosti Perena. Může podle ní jít až o sedmiměsíční výpadek na trhu kachen na výkrm. Hrozí tak, že v období letošního svátku svatého Martina a Vánoc nebude na trhu obvyklý dostatek českých opeřenců. Ty si lidé na podzim kupují často místo dražších a nedostatkových hus.

V Česku je už 10 ohnisek ptačí chřipky v šesti krajích, nově i v Moravskoslezském

„Dopad na budoucí stavy těchto ptáků v tuzemsku, a tím i na domácí trh s jejich masem může být mnohem citelnější, než se nyní zdá. To se může promítnout do cen pro spotřebitele, které se v obchodech pohybují zhruba kolem devadesáti korun za kilogram vykuchané kachny,“ dodal dnes prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Kachní maso se do Česka podle něj dováží už nyní, a to především z Maďarska. Živé kachny pak z Německa.

Hasiči na farmě společnosti Perena ve Vápně ukončili likvidaci chovu 2800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy muselo 190 profesionálních a dobrovolných hasičů v Dobřenicích, Novém Bydžově - Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 000 kachen. Vynášeli z hal drůbež kus po kusu a ukládali zvířata do kontejnerů s oxidem uhličitým. Jednotky také zajišťovaly postupnou dezinfekci všech 18 hal.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.Kromě chovu ve Vápně byl stejným způsobem zlikvidován také další chov firmy Perena ve Vinici na Nymbursku. Tam hasiči utratili asi 2900 kachen a zničili zhruba 3800 vajec.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat