„Režim oddělení je v nouzovém systému, zajišťujeme na polovině kapacity urgentní péči, výrazně je omezena kapacita standardní lůžkové péče,“ uvedl Gottvald.
Na kardiologickém oddělení pracuje asi 150 zaměstnanců, z toho 32 lékařů, další jsou sestry a pomocný personál. Podle Gottvalda personál, který se o pacienty stará, dodržuje všechna nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně používání ochranných pomůcek, aby se minimalizovalo šíření nákazy.
Do karantény muselo přes 30 zdravotníků z nemocnice Prachatice, pacientka zatajila kontakt s nakaženým člověkem |
V pardubické nemocnici byl ošetřeni i pacienti, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Na odděleních se testuje personál, ochranné prostředky zatím postačují. „Bohužel, nákaza se šíří velmi rychle a je mnoho nemocných, kteří jsou bez příznaků. Diagnostika nákazy je velmi problematická,“ uvedl Gottvald.
Režim karantény platí pro celé kardiologické oddělení, všichni zaměstnanci se postupně testují. Zajištěna je péče o pacienty s akutním infarktem a další urgentní případy. „Personál, který byl při vyšetření negativní, je v karanténě a musí používat respirátory FFP3. Podle opatření ministerstva zdravotnictví mohou pracovat,“ řekl Gottvald.
V Pardubickém kraji je v současnosti 101 potvrzených případů nemoci COVID-19, od pondělí počty nemocných stouply o 24, což je zatím nejvíc od prvního krajského výskytu 10. března. V současnosti je na infekčním oddělení pardubické nemocnice hospitalizováno šest lidí s nemocí COVID-19.