Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Devět z deseti bankovek v USA se dotklo kokainu

Česko

WASHINGTON Naprostá většina dolarových bankovek používaných ve Spojených státech obsahuje stopy kokainu. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu amerických vědců, podle kterých je takto kontaminováno až 90 procent bankovek, jež v USA obíhají. Ve srovnání s podobným průzkumem provedeným před dvěma lety jde navíc zhruba o dvacetiprocentní nárůst, uvedla na svých stránkách Americká chemická společnost. Na papírové peníze se stopy kokainu obvykle dostanou při šňupání pomocí srolované bankovky.

„Nejsem si jistý, co tento zjevný nárůst způsobilo, ale mohl by souviset s poklesem ekonomiky, kdy lidé kvůli stresu užívají kokain,“ řekl výzkumník Yuegang Zuo z Massachusettské univerzity.

Vědci zkoumali bankovky ve více než 30 městech v USA, Kanadě, Japonsku, Číně a Brazílii. Nejvíce kontaminovaných bankovek mimo USA našli v Kanadě, kde se podíl rovněž pohyboval kolem 90 procent. Naopak v Japonsku a Číně neslo stopy kokainu jen 12, respektive 20 procent bankovek.

Ve Spojených státech vědci testovali 234 bankovek ze 17 měst. Úroveň kokainu na nich se pohybovala od 0,006 mikrogramu po 1240 mikrogramů, což je ekvivalent 50 zrnek písku. Větší množství bylo na bankovkách nižších hodnot, tedy pětidolarových, desetidolarových a dvacetidolarových. Výjimkou byly jednodolarové bankovky, které stejně jako například stodolarové bankovky byly kontaminovány méně.

Ve Washingtonu dokonce podíl kontaminovaných bankovek představoval 95 procent. A podobně na tom byla další velká města, jako je Baltimore, Boston nebo Detroit. „Nejčistší“ bankovky pocházely z mormonského Salt Lake City.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!