Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Devět z deseti bankovek v USA se dotklo kokainu

Česko

WASHINGTON Naprostá většina dolarových bankovek používaných ve Spojených státech obsahuje stopy kokainu. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu amerických vědců, podle kterých je takto kontaminováno až 90 procent bankovek, jež v USA obíhají. Ve srovnání s podobným průzkumem provedeným před dvěma lety jde navíc zhruba o dvacetiprocentní nárůst, uvedla na svých stránkách Americká chemická společnost. Na papírové peníze se stopy kokainu obvykle dostanou při šňupání pomocí srolované bankovky.

„Nejsem si jistý, co tento zjevný nárůst způsobilo, ale mohl by souviset s poklesem ekonomiky, kdy lidé kvůli stresu užívají kokain,“ řekl výzkumník Yuegang Zuo z Massachusettské univerzity.

Vědci zkoumali bankovky ve více než 30 městech v USA, Kanadě, Japonsku, Číně a Brazílii. Nejvíce kontaminovaných bankovek mimo USA našli v Kanadě, kde se podíl rovněž pohyboval kolem 90 procent. Naopak v Japonsku a Číně neslo stopy kokainu jen 12, respektive 20 procent bankovek.

Ve Spojených státech vědci testovali 234 bankovek ze 17 měst. Úroveň kokainu na nich se pohybovala od 0,006 mikrogramu po 1240 mikrogramů, což je ekvivalent 50 zrnek písku. Větší množství bylo na bankovkách nižších hodnot, tedy pětidolarových, desetidolarových a dvacetidolarových. Výjimkou byly jednodolarové bankovky, které stejně jako například stodolarové bankovky byly kontaminovány méně.

Ve Washingtonu dokonce podíl kontaminovaných bankovek představoval 95 procent. A podobně na tom byla další velká města, jako je Baltimore, Boston nebo Detroit. „Nejčistší“ bankovky pocházely z mormonského Salt Lake City.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...