Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diag Human útočí. Chce vyšachovat rozhodčího sporu Kužela

Česko

  11:49
PRAHA - Společnost Diag Human přechází do protiútoku. Poté, co v půli února zažalovala offshorovou firmu Towit Machinery, se nyní pustila do rozhodčího Petra Kužela. K Městskému soudu doručila návrh na jeho vyloučení z trojice arbitrů, kteří mají rozhodnout, kolik český stát v arbitráži firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy zaplatí.

Předsedající arbitr Petr Kužel čelí podezření z podjatosti. Diag Human chce dosáhnout jeho odvolání z přezkumného rozhodčího senátu. Pokud by k tomu došlo, hrozí další protahování letitého sporu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Důvodem je řada bez výjimky protiprávních kroků pana Kužela v tomto řízení," vysvětluje krok právní zástupce firmy Jan Kalvoda. Advokát se už dříve obrátil kvůli spornému jmenování Kužela mezi arbitry na soud. Ten ale zatím nerozhodl a právě časových průtahů nyní Kužel podle Kalvody využívá. "Pan Kužel se zjevně snaží za každou cenu a bez ohledu na právo ukončit řízení ještě před tímto rozhodnutím," tvrdí právník.

Kužel totiž v minulosti do sporu o miliardové odškodné přizval offshorové firmy Towit Machinery Dumfries Holdings Limited, jež si nárokují třetinový podíl z pohledávky Diag Human vůči českému státu. Kalvoda firmu Towit Machinery v únoru zažaloval u švýcarského soudu, aby dokázal, že společnost na pohledávku nemá nárok. A údajně uspěl.

"K rozhodnutí soudu o podjatosti Petra Kužela by mohl přispět i průběh jednání, které u švýcarského soudu. Zástupci firmy Towit nebyli na vyzvání soudu schopni předložit jediný důkaz k podpoře své údajné věřitelské pozice," tvrdí advokát. Švýcarští právníci Towitu podle něj soudní bitvu vzdali a požádali o mimosoudní jednání. "Offshorový podvod, který se pan Kužel tak usilovně v České republice snaží legitimizovat, nevydržel ani první setkání se švýcarským právem," nechal se slyšet předseda představenstva společnosti Diag Human Josef Šťáva.

Spor s českým státem vede firma Diag Human kvůli tomu. že ji v devadesátých letech vytlačil z lukrativního byznysu s krevní plazmou. Arbitráž před dvěma lety přiřkla firmě Diag Human devět miliard korun. Diag se s tím ale nespokojil, odvolal se (stát také) a požaduje patnáctimiliardové odškodnění.

Do sporu navíc vstoupily dvě další firmy, které chtějí v této kauze od státu peníze. Verdikt rozhodců je podle zjištění Aktuálně.cz na spadnutí, jasno by mělo být už během března.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat