Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diagu Human vadí Kužel, čelí nařčení z podjatosti

Česko

ROMANSHORN/PRAHA Společnost Diag Human opětovně napadá jmenování Petra Kužela, prezidenta hospodářské komory, do role předsedajícího arbitra ve sporu s Českem. Návrh na vyloučení Kužela z přezkumného senátu v kauze, v níž se firma podnikatele Josefa Šťávy domáhá na státu čtrnácti miliard korun jako odškodnění za údajné zmaření lukrativního byznysu s krevní plazmou z počátku 90. let, včera podal její právní zástupce Jan Kalvoda k pražskému městskému soudu.

„Rozhodcem se stal neprávem z iniciativy ministerstva zdravotnictví, otevřeně manipuluje s pečlivě vedeným spisem, a navíc začal v přímém rozporu se zákonem prosazovat zájmy firem se skrytými vlastníky,“ vyjmenovává Kalvoda kroky, které jeho klient Kuželovi vyčítá.

Sám Kužel se rozhodl na výpady švýcarské strany nereagovat. „Je zbytečné se k divnostem exministra Kalvody vyjadřovat,“ odepsal v SMS zprávě.

Otázkou je, jak se k návrhu postaví soudci. Kalvoda se snažil zvrátit Kuželovo jmenování hned několika způsoby. Zatím vždy bez úspěchu. Kužela v roli arbitra stvrdil mimo jiné i pražský městský soud. „Nerozumím tomu. Správnost jmenování pana Kužela jsme už loni v dubnu potvrdili jako odvolací instance,“ říká mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Diagu se nezamlouvá zejména Kuželův postup zkraje roku, kdy do vlekoucí se kauzy přizval dva nové žalobce – Towit Machinery a Dumpfries Holdings, takzvané offshorové společnosti, tedy firmy s nejasnou vlastnickou strukturou a sídly v daňových rájích.

Obě firmy odkoupily od někdejšího advokáta Diagu Jiřího Oršuly pohledávku, která jim údajně má zajistit zhruba třetinový podíl z konečné výše přiznaného odškodnění. Existence takové pohledávky byla však již delší dobu předmětem sporu mezi Diagem a Oršulou. Nejnověji se zkoumáním oprávněnosti nároku zabýval ve středu soud ve švýcarském kantonu Thurgau.

A podle Kalvody dal jasně za pravdu argumentům Diagu – právní zástupci společnosti Towit Machinery prý na základě průběhu líčení dokonce zažádali o mimosoudní jednání. „Offshorový podvod, který se pan Kužel tak usilovně snaží legitimizovat, nevydržel ani první setkání se švýcarským právem,“ komentoval to Josef Šťáva. Zástupci společnosti Towit Machinery včera na dotazy LN nereagovali.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!