23. října 2012 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor o komunisty. Fischerův postoj je neústavní, zlobí se Dienstbier

Jiří Dienstbier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Prezidentský kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier odmítl postoj svého soupeře expremiéra Jana Fischera, který uvedl, že by v případě úspěchu ve volbách neakceptoval vládu s komunisty. Dienstbierův stranický kolega Michal Hašek však spolupráci s komunisty vylučuje, stejně tak se vyjádřil i předseda poslanců Jeroným Tejc.

Dienstbier označil Fischerův postoj za neústavní, reagoval tak na Fischerův rozhovor pro deník MF Dnes. "Když by mi osoba pověřená sestavením vlády přinesla návrh, který by znamenal vládnutí s KSČM, zkrátka a dobře bych jej neakceptoval," řekl Fischer. Komunisty označil za extrémistickou stranu. Sám byl přitom v 80. letech členem jejím členem.

ČTĚTE VÍCE:

Česká ústava ale podle Dienstbiera hovoří v článku 68 jasně. Stanoví, že předsedu vlády "jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů".

V demokratické zemi o své vládě podle Dienstbiera rozhodují občané ve svobodných volbách. "Prezident není car a Česká republika není samoděržaví, aby prezident mohl rozhodovat, kdo je mu pro vládu sympatický, a kdo ne. Ústava ČR platí pro všechny a kandidáti na prezidenta by si ji měli předtím, než se pustí do podobných populistických výroků, alespoň přečíst," uvedl.

První přímá volba

Prezidentští kandidáti se o Pražský hrad v prvním volebním kole utkají 11. a 12. ledna 2013. Druhé kolo, do kterého postoupí dva nejúspěšnější, se bude konat o dva týdny později. Kandidáti musejí odevzdat přihlášky nejpozději 6. listopadu.

Hašek: Komunisté se nezreformovali

Podle předsedy poslanců ČSSD jsou Fischerova slova zbytečná, nic podobného se prý nechystá a nestane. "Samozřejmě, že po volbách je možná koalice sociální demokracie s některou ze stran, případně s více stranami středovými, středolevými, středopravými, to znamená s výjimkou KSČM," řekl pro LN Tejc. "Tam platí Bohumínské usnesení, a pak je samozřejmě varianta hledání podpory napříč, třeba i u KSČM v rámci menšinové podpory," dodal předseda poslanců.

Spolupráci s komunisty vylučuje i jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek. "Já jsem dlouhodobě v ČSSD znám jako zastánce Bohumínského usnesení. Jsem prostě přesvědčen, že KSČM se nezreformovala, ve své historii měla řadu momentů, které byly střetové k sociální demokracii a určitě nám ještě dluží omluvu za řadu věcí," přiznal pro LN Hašek.

Michal Hašek.

Koaliční potenciál by neměl být podle něj pouze doleva, ale i do politického středu. Připomíná model Slovenska, kde se podařilo Robertu Ficovu, kterému se prý podařilo "vyluxovat" levicový prostor a nakonec vyhrál volby způsobem, který nemá obdoby. "Já jsem přesvědčen, že komunisté jsou našimi politickými soupeři, nikoli přátelé," dodává Hašek, připouští nicméně spolupráci na regionální a komunální úrovni.

KSČM v nedávných krajských a senátních volbách značně posílila, zvítězila v Karlovarském a Ústeckém kraji. Povolební jednání o koalicích někde pokročila, v mnoha regionech mají při vyjednávání komunisté silnou pozici. Například v Olomouckém kraji krajský výbor vítězné ČSSD jednohlasně schválil jednání o spolupráci s komunisty, strany už domlouvají složení krajské rady. V některých krajích zvažují společnou vládu s ČSSD občanští demokraté. Zcela jasno o podobě budoucí krajské vlády však stále v žádném z regionů ještě není.

sakStanislav Kněnický, kimJan Kiml