21. října 2012 14:51, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dienstbier může do boje o Hrad. Nasbíral 50 tisíc podpisů

Jiří Dienstbier (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier (ČSSD). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier je dalším prezidentským kandidátem, který shromáždil 50 000 podpisů, které zákon stanoví jako jednu z podmínek k účasti na volebním klání o Pražský hrad.

V neděli to v pořadu České televize řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Dienstbier se k této informaci odmítl vyjádřit s tím, že informaci podá na tiskové konferenci v pondělí, kdy představí svůj volební program.

Prezidentská volba

Zákon stanoví, že kandidát pro prezidentské volby, při kterých budou v lednu občané poprvé volit hlavu státu sami, musí mít nominaci od deseti senátorů nebo dvaceti poslanců nebo musí získat 50 000 podpisů oprávněných voličů.

Dienstbier se sám rozhodl pro sbírání podpisů, i když sociální demokracie, za kterou kandiduje, disponuje dostatkem poslanců a senátorů, kteří mu mohou kandidaturu podepsat. Řekl, že v pondělí oznámí, pro kterou možnost se rozhodne.

První Zeman, další Fischer, Bobošíková i Dlouhý
Prvním kandidátem, který shromáždil potřebných 50 000 podpisů občanů, byl expremiér a čestný předseda Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Miloš Zeman. Jeho strana to oznámila již v červnu. Nyní má podle informací SPOZ podpisů zhruba dvojnásobek. Potřebné podpisy shromáždili také bývalý premiér Jan Fischer, který vede žebříček popularity prezidentských kandidátů, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý, ministr někdejší vlády Václava Klause.

Kromě nich se ve volbách Dienstbier utká také s ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a místopředsedou Senátu a prezidentským kandidátem ODS Přemyslem Sobotkou. Komunisté se pro svého kandidáta rozhodnou koncem týdne. Hovoří se o europoslanci a prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyhlásil první kolo prezidentských voleb na 11. a 12. ledna 2013. Druhé kolo se bude konat o dva týdny později. Kandidáti musí odevzdat přihlášky nejpozději 6. listopadu.

Lidovky.cz, ČTK