19. července 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dienstbier chtěl, aby stát platil Facebooku ‚cenzora‘. Firma to ale odmítla

Facebook. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát nabídl platit specialitu, který by na sociální síti mazal nenávistné výlevy jejích uživatelů. Facebook si ale chce „závadný obsah“ ohlídat bez pomoci úřadů.

Zástupci sociální sítě Facebook loni odmítli návrh ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera (ČSSD), že by specialista placený ze státních peněz administroval nenávistné příspěvky od uživatelů. Firma začala spolupracovat s tuzemskými „neziskovkami“, které mohou v budoucnu pomoc nevhodný obsah zkrotit.

„Sociální síť Facebook odmítla přistoupit na to, že by osoba placená z externích/národních zdrojů administrovala nevhodné příspěvky na Facebooku (závadný obsah zaměstnanci Facebooku v současnosti aktivně nevyhledávají, čekají na nahlášení),“ píše se v zápisu z loňského zasedání výboru pro média.

V první polovině minulého roku totiž oslovila firma Facebook český stát, aby s ním probrala, jak si představuje efektivní boj proti xenofobním a nenávistným projevům na sociální síti. Schůzka tehdy probíhala na několika úrovní a kromě setkání s ministrem Jiřím Dienstbierem si zástupci Facebooku vyslechli i názory tuzemských neziskových organizací, mezi nimiž byla přítomna například iniciativa HateFree Culture či Romea.

„Na jednu stranu je Facebook výsledek práce soukromé firmy, na druhé straně jde o síť, kterou jen v České republice používá několik milionů lidí, takže je svého druhu veřejným prostorem,“ míní Dienstbier, podle něhož veřejnost čelí novému fenoménu. Lidé si na sociálních sítí píšou věci, které by si do očí nikdy neřekli. „Je to nová věc, o které se musejí bavit jak politici, tak politici s provozovateli těchto platforem,“ tvrdí ministr, který má v gesci lidská práva.

Stále bez pobočky

Facebook nemá zatím v Česku svou pobočku, což může kontrolu závadného obsahu v tuzemsku komplikovat. „Zeptali jsme se jich proto, jestli by nemohli přistoupit na některé naše návrhy. Říkali jsme jim, že bychom byli ochotni jim platit člověka, který by obsah spravoval tady v Česku,“ popsala bývalá Dienstbierova mluvčí Jarmila Balážová, která před svým odchodem do tiskového oddělení ministerstva školství měla v resortu na starosti také sekci pro lidská práva.

Na to ale Facebook nepřistoupil. „Že se Facebook podobně jako v Německu rozhodl, že bude tyto příspěvky posuzovat a případně mazat sám, respektuji,“ tvrdí Dienstbier.

Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier

Otázka, jak se bude pracovat ve virtuálním prostoru s projevy nenávisti, je ale podle ministra důležitá a měla by se řešit. „To, že na sebe na ulici nepliveme nebo že auto taxi služby má platnou technickou kontrolu musí platit ve virtuálním světě jako v tom reálném,“ dává příklad ministr.

Školení pro aktivisty a „neziskovky“

Firma nabídla pro neziskové organizace vzdělávací workshopy, které by jim ukázaly možnosti boje proti závadnému obsahu s aktuálními nástroji. První proběhl v prosinci před Vánoci a další se chystají. „Školení aktivistů vzešla z našich společných schůzek jako možný začátek spolupráce,“ sdělil Lukáš Houdek z iniciativy HateFree.

Česká republika není jediná, kde Facebook sonduje terén a snaží se najít optimální řešení pro boj s nenávistnými příspěvky. Podobné schůzky probíhají po celé Evropě, Nejdále se v tomto ohledu pokročilo v sousedním Německu, které s korporací vyjednalo, že bude více mazat nenávistné příspěvky o běžencích.

„Facebook tam v podstatě slíbil zavést prioritu při vyhodnocování nahlášeného nenávistného obsahu o uprchlících. Záleží zřejmě také na tom, jak velký je například tlak ze strany lokálních aktérů nebo jednotlivých vlád,“ podělil se o zkušenosti Houdek.

Zástupce Facebooku školí neziskové organizace.

Zástupce Facebooku školí v Česku neziskové organizace.

Podle odborníka na sociální sítě a technologie Daniela Dočekala má ale tento postup téměř zanedbatelný efekt. „Německá vláda si vlastně nevymohla nic. Jsou to prázdné sliby a taková opatření nemohou fungovat. Tolik obsahu jako má Facebook nejde prostě kontrolovat. Nejde o to nenávistné příspěvky hlídat přes klíčová slova, ale pochopit kontext zpráv,“ upozorňuje. Rezervy pro rychlejší mazání nahlášených příspěvků však podle něj jsou.

Loni kvůli problému s xenofobním obsahem mluvila německá kancléřka Angela Merkelová přímo se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem. Ten pak přímo v Berlíně prohlásil, že pro nenávistné příspěvky na jeho sociální síti není místo.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz