4. října 2012 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dientsbier: Do 21 let jsem nevěděl, že jsem Američan

Jiří Dienstbier (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier (ČSSD). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Je nejmladší ze všech vážných aspirantů na hlavu státu. Také jediný z prostředí, ze kterého vyšel i první český prezident. Myslí to vážně.

LN Vyplývá něco z toho, že jste se narodil ve Washingtonu?
Ani ne.

LN Třeba americké občanství?
To ano. Ve Spojených státech platí, že ten, kdo se narodí na půdě USA, má automaticky americké občanství.

LN Vy jste Američan?
Ano, a do svých 21 let jsem to nevěděl. Jen rodiče mi tvrdili, že kdyby „něco“, tak mám nárok… ani jsem nevěděl na co.

Jak jste na to přišel?
Jednou na americké ambasádě v Praze. Žádal jsem v létě 1990 o studentské vízum, protože jsem chtěl jet do New Yorku na jazykový kurz. Jelo nás deset a jen mě si zavolala konzulka a říká mi: Vízum nemůžete dostat. Ptám se proč, za devět dnů mám přece odletět. A ona, že to prostě nejde, protože: Jste Američan!

Byl to pro vás šok?
Byl, vůbec jsem to nechápal, pořád té konzulce říkám: já za devět dnů odlétám! A ona – požádejte si o americký pas. Máte sebou fotku? Můžete si ho odnést. Tak jsem letěl do New Yorku s vlastním americkým pasem.

  • Celý rozhovoru v magazínu Pátek.

Co ještě přináší magazín Pátek LN

  • Feťáci zdravé výživy
    O lidech, kteří fanaticky propadli bio výrobkům. Nepozřou nic, co není označeno bio či organic, to radši zemřou hlady. Je tu nová jídlová závislost: ortorexie.
  • Lou a Václav na jevišti
    Dosud nepublikovaný dialog Lou Reeda a Václava Havla poprvé vydává Pátek k nedožitým narozeninám prvního českého prezidenta.
  • Nekoupejte děti každý den
    Monika Arenbergerová, známá kožní lékařka tvrdí, že kůže má sloní paměť a vše dobré a špatné zaznamenává. I proto schvaluje, že koupat malé děti každý den není dobré.
Marcela Pecháčková, Lidové noviny