Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Digitalizace archiválií měla chyby, zjistila kontrola

Česko

PRAHA Digitalizace archiválií a dokumentů v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archivu bezpečnostních složek (ABS) měla velké nedostatky. Tak zní závěr odborné komise, kterou zřídil dnes již bývalý ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Právě digitalizace dokumentů a nakládání s nimi, byl údajně jeden z důvodů, proč Hazdra odvolal ředitele ABS Ladislava Bukovszkého.

„Zatím nebudu výsledek komise komentovat. Musím se s ním nejprve pořádně seznámit,“ řekl nový ředitel ústavu Daniel Herman, který byl jmenován minulý pátek.

Ten při svém jmenování řekl, že chce v digitalizaci a ve zveřejňování dokumentů pokračovat. „Veřejnosti se musí umožnit vyrovnat se se svou minulostí a očistit historickou paměť,“ řekl Herman.

Ze zprávy komise, kterou mají LN k dispozici, vyplývá, že nedostatky při spolupráci obou institucí byly jak v přípravě digitalizace, tak v její následné realizaci. Nesprávné prý bylo i rozdělení kompetencí mezi ÚSTR a ABS.

„Komise považuje za prokázané, že v průběhu digitalizace docházelo v určitém množství k poškozování archiválií, přičemž tato skutečnost nebyla dlouhodobě řešena,“ píše se ve zprávě s tím, že komise, ve které byli zaměstnanci ÚSTR, ale i odborníci z Národního archivu, nevylučuje i ztráty archiválií. Ty se však neprokázaly.

Ústav pro studium totalitních režimů má za sebou rušné období. Vše začalo v únoru, kdy byl do jeho čela jmenován Jiří Pernes. Proti tomu se vzbouřila část zaměstnanců i odborníků. Pernesovi vyčítali, že zatajil své studium na Večerní škole marxismu a leninismu. Kvůli podezření z plagiátorství byl pak Pernes ze své funkce odvolán.

Nyní se mluví o tom, že by se do vedení ÚSTR mohl vrátit Pavel Žáček, který ústav do jmenování Pernese vedl. Nastoupit by mohl na post prvního místopředsedy.

***

NOVÁ SVĚDECTVÍ Od včerejšího dne jsou na stránkách ÚSTR k dispozici zcela nové dokumenty týkající se spolupráce KGB s ukrajinskou státní bezpečností. V digitální podobě je ústavu poskytla ukrajinská bezpečnostní služba. „Ta má ve svých archivech část zpráv KGB z let 1968 a 1969, které se vztahují k situaci v Československu – konkrétně k pražskému jaru,“ popsal ředitel ÚSTR Daniel Herman. Dokumenty popisují ale i monitorování českého rozhlasu, sledování našich turistů v bývalém Sovětském svazu či jednání některých příslušníků bývalé KGB a StB. „Jde o největší kolekci tohoto druhu, která byla zveřejněna. Dokumenty zveřejňujeme k připomínce výročí, kdy překročila vojska Varšavského paktu hranice Československa,“ dodal Herman.

Autor: