ZLÍN/JESENÍK Výrazy jako analogová tma byly dosud lidem na Zlínsku vzdálené. Včera poprvé si mohli vyzkoušet funkčnost set-top boxů, které už ve větší části republiky tvoří hlavní přístup k televiznímu vysílání. Ve Zlíně začalo digitální vysílání, byť pouze pro programy České televize.
„Podstatné je, že digitalizace a plné spuštění tzv. veřejnoprávního multiplexu přišly rychleji, než bylo v plánu,“ poznamenal Tadeáš Novák z Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání. Vysílač Ploštiny u Valašských Klobouk a Tlustá hora ve Zlíně tak mohly začít fungovat již včera.
Lidé si pomocí set-top boxů, případně vhodných televizních přijímačů mohou vyladit digitální vysílání ČT již nyní. Komerční stanice se však připojí až v listopadu příštího roku. „Nadále platí, že vypojení analogového vysílání nastane ve Zlíně a okolí až v roce 2012. Nyní tedy lidé mají čas se na ně připravit,“ dodal Novák.
Štěpán Janda z tiskového oddělení České televize připomněl, že spuštění vysílání z významných vysílačů je nezbytné, aby technici prověřili šíření signálu. „Poté se zjišťuje, zda signál, například v obci či horských oblastech, není dostupný, a tam se poté postaví malé vysílače,“ upřesnil Janda. Proto také běží zatím digitální vysílání souběžně s původním analogovým.
Pokrok tento týden nastal i v oblasti, která je na seznamu digitalizace na posledním místě. Na vysílači na vrcholu Pradědu totiž finišují odborníci s výměnou technologie, která umožní digitální vysílání odtud. Pomáhá jim přitom i vrtulník. Pondělním snesením nástavce dočasně vrchol vysílače ztratil status nejvyššího bodu ČR, jinak leží ve větší nadmořské výšce než Sněžka.
První digitální vysílání z Pradědu, které pokryje Jesenicko, by mělo začít od konce letošního září. Opět se však bude týkat pouze programů ČT, ostatní stanice se totiž připojí až příští rok na podzim.
Vypojení Pradědu bude odpojením posledního klasického analogového vysílače v republice. Poté nastane televizní „analogová tma“, lidé, kteří nebudou mít zajištěný příjem digitálního vysílání, nebudou napojeni na satelit, kabelovou televizi nebo internetové vysílání, zůstanou bez příjmu signálu.
***
TELEVIZNÍ DIGITALIZACE NA ZLÍNSKU A JESENICKU
Digitalizace televizního vysílání, která mimo jiné umožní lidem přijímat více programů a ve vyšší kvalitě, už pokročila na Zlínsko a na Jesenicko. Ty jsou posledními oblastmi, kde bude možné přijímat „klasický“ analogový signál. * Ze zlínského vysílače Tlustá hora a valašskomeziříčských Ploštin od včerejška vysílají digitální programy ČT, a to na 33. kanálu. Na konci listopadu se k nim přidá i vysílač Bečevná u Vsetína. Analogové vysílání v regionu přijímajícím signál (nekryje se s „úředními“ hranicemi) podle plánu skončí nejpozději v červnu 2012. Soukromé televize začnou na Zlínsku digitálně vysílat nejpozději v listopadu 2011. *Na Jesenicku, kde je hlavním zdrojem signálu vysílač na Pradědu, začne digitální vysílání letos 30. září na 36. kanálu. Ve stejný den má umlknout i tamní program ČT2. Za rok ho bude následovat Nova a v polovině roku 2012 jako poslední v republice také ČT1 jak z Pradědu, tak z doplňujícího vysílače Radíkov. Digitální multiplexy soukromých televizních stanic by měly z Pradědu šířit signál od podzimu 2011. *V regionech nyní začíná rozsáhlá informační kampaň.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava