20. ledna 2012 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Digitální foto: 'Nikdo neví, co z dnešních fotek zůstane'

Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo firmy Kodak v Rochesteru. | foto: Reuters

Kodak byl přes sto let nejznámější firmou v oboru, říká fotograf a historik fotografie Vladimír Birgus. S insolvencí Kodaku končí i éra klasické fotografie.

LN Je velký rozdíl ve fotografování s digitálními a klasickými fotoaparáty?
D
igitální fotografie se velmi rychle vyrovnala s nejkvalitnějšími klasickými postupy. Ale potíž je s trvanlivostí. Digitální záznam má na všech nosičích velmi omezenou trvanlivost. Pokud se nebudou snímky často kopírovat, může se stát, že z rodinných alb naši vnuci už nikdy nic neuvidí. Proti tomu černobílá fotografie vydrží minimálně 160 let. Zároveň ale nikdy v historii nefotilo víc lidí než nyní. Každý má nějaký kompakt nebo fotografuje mobilem. Nikdy se nedalo tak snadno fotit. Je ale otázka, co z toho obrovského množství fotografií vlastně zůstane.

LN Obejdou se ještě někteří přední fotografové bez digitálních přístrojů?
Je to hodně dokumentaristů, u nás třeba Jindřich Štreit. Sice začal fotit už i digitálně, ale pro většinu snímků používá klasický černobílý film. Ve světě je taky mnoho takových. Ale třeba mezi fotoreportéry už téměř žádné nenajdete. Daleko víc je výtvarných umělců, kteří pracují s fotografií a pořád kladou důraz na velkoformátovou techniku. Mezi mladými to sice ubývá, ale chtějí si analogovou fotografii alespoň vyzkoušet. Určitá renesance zájmu o velkoformátovou fotografii tady je.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Změnila se nějak technologií i hodnota fotografie?
Kupodivu vůbec ne. Cena fotografie vzrostla geometrickou řadou od 70. let. A nejdražší fotografie jsou často velkoformátové tisky. Dnes se na trhu u nejdražších fotografií světových autorů moc nerozlišuje, jestli to jsou ještě klasické zvětšeniny či digitální tisky. Ale muzea jsou nešťastná. Neví, co s těmi fotografiemi bude za sto let. Na druhou stranu je nemůžou přestat sbírat.

LN Dá se vůbec poznat na fotografii, jak byla udělaná?
Samozřejmě se to dá poznat. Zkušený člověk to pozná na první pohled. Ale je pravda, že digitální tisky jsou stále dokonalejší.

LN Myslíte si, že zcela zmizí temné komory a domácí vyvolávání fotografií?Domnívám se, že podobně jako ve velice omezené míře přežily například uhlotisky, gumotisky a jiné techniky, obdobným způsobem přežije i klasická analogová fotografie. Pořád bude u nás i ve světě část lidí, hlavně umělců, kteří budou preferovat klasickou fotografii.

LN Vy ještě vyvoláváte fotografie klasicky?
Pořád mám ještě temnou komoru. Ale musímse přiznat, že v ní trávím méně a méně času.