130 let

Digitální zrcadlovky, díl 1. - Objektivy

Česko

V třídílném testu digitálních zrcadlovek se zaměříme nejen na srovnání jednotlivých modelů, ale i na současný hit, kterým je stabilizace obrazu.

Abychom si mohli v testu vybrat ten správný model digitální zrcadlovky, je třeba se nejprve teoreticky vyzbrojit. Nejdříve se budeme věnovat objektivům, neopomeneme ani filtry - ty mají několik velmi důležitých funkcí, od mechanické ochrany objektivu až po výrazný vliv na výslednou tvář některých snímků. V době digitální fotografie jsou důležité i paměťové karty. Podíváme se také na konvertory, které jsou vynikající možností, jak zvýšit výkon teleobjektivů, a baterie. V posledním - třetím - dílu se budeme věnovat především horkým novinkám.

Proč si koupit zrcadlovku

Zrcadlovka je součástí širšího systému, ve kterém se dá dokoupením objektivů a příslušenství vše „ušít“ na míru individuálním potřebám. Propracovaný systém nabízí desítky objektivů a dalších optických prvků pro každou příležitost.

Pokud si přesto nevyberete u své oblíbené značky, jsou zde další výrobci, kteří chrlí své vlastní objektivy. Většinou v dobré kvalitě a za zajímavější ceny, než kolik stojí originály. Snad nejdůležitější výhodou zrcadlovek je, že při modernizaci nemusíte měnit celý systém. Zatímco dobré objektivy v podstatě nestárnou, moderní elektronika v těle aparátu má díky rychlému vývoji technologií jepičí život. I když fotoaparát může pracovat bez problémů ještě léta, často již krátce poté, co si na něj zvyknete, je na trhu nový model, který toho umí mnohem více. Stačí ale pouze vyměnit „tělíčko“ a jste opět na špici.

Jaké zrcadlovky jsme testovali

Do testu jsme zahrnuli naprostou většinu modelů na trhu s cenou od necelých dvaceti tisíc do čtyřiceti tisíc korun. Právě v tomto cenovém rozpětí se prodává nejvíce digitálních fotoaparátů - od těch zcela amatérských až po velmi kvalitní poloprofesionální. Zrcadlovky v profi kategorii jsou nejen výrazně dražší, ale navíc disponují vlastnostmi, které normální fotograf amatér nepotřebuje a není je většinou schopen ani docenit.

Mezi testovanými modely nechyběly samozřejmě bestselery značek Canon a Nikon. Ani modely od Olympusu, Sony či Panasonicu. Chybět bude sice zajímavý Pentax K 10 D, ale to pouze proto, že v podstatě stejný model se v testu objeví jako Samsung GX10.

S kým jsme spolupracovali

Jelikož jsme se snažili, aby naši spolupracovníci nebyli fixováni na jednu značku, zvolili jsme jako hlavního partnera firmu Penta CZ. V prodejním portfoliu nabízí všechny testované značky a má léta praxe v oboru. To považujeme za ideální pro maximální objektivitu v rámci konzultací.

Testy objektivů se stabilizací versus stabilizovaných čipů jsme prováděli ve spolupráci s odborníky z prodejny Content.cz, která se také nevěnuje pouze jedné značce, ale prodává celý rejstřík oboru foto-video. Pro měření kvality objektivů jsme používali tabulky od firmy Daneš Picta. Tato česká firma je jedna ze zhruba čtyř v Evropě, která vypracovává tabulky pro světové výrobce optiky.

S jakými objektivy jsme testovali Když se rozhodnete pro zrcadlovku, je dobré alespoň tušit, zda se budete věnovat více fotografování krajinek, či naopak sportu nebo jiných objektů vhodných pro dlouhoohniskové objektivy.

Objektivy se dělí na pevné a s proměnlivým ohniskem - zoomy. Podle ohniskové vzdálenosti pak na širokoúhlé základní a teleobjektivy. Protože ne každý fotograf je již od začátku vyhraněn, mají na trhu největší úspěch setové objektivy s co nejširším rozsahem. Mimo jiné mají tu výhodu, že je výrobci prodávají jako součást fotoaparátu za velmi výhodnou cenu. My jsme „seťáky“ vyzkoušeli u všech testovaných zrcadlovek a nutno podotknout, že kvalita různých modelů se dost liší. Našly se velmi dobré -jako například Nikkor 18-70 mm -i ty, které se nám vůbec nelíbily -což je například případ setového objektivu u Canonu 400 D. Domníváme se, že právě ten trochu kazí jinak velmi dobrý dojem ze „čtyřstovky“. U Nikonu nás moc nepřesvědčil základní objektiv 18-135 mm, zvláště ve srovnání se starším, velmi dobrým Nikkorem 18-70 mm.

Poměrně často se stává, že nejlevnější objektivy u renomovaných výrobců jsou pouze průměrné, zatímco ty velmi dobré jsou příliš drahé. A to je velká příležitost pro výrobce specializované na objektivy. Recept je jasný. Udělat objektiv lepší nebo obdobný jako renomovaná značka fotoaparátů, a to za dobrou cenu. Často se to daří. Právě takovým příkladem je Tamron. Jeho univerzální extrémně širokorozsahový model Tamron 18-250 mm je v současné době výborným řešením základního objektivu.

Model letos zvítězil ve své kategorii v prestižní soutěži EISA a drží i světový rekord jako objektiv s největším 13,9x zoomem na světě. Je vynikajícím řešením nejen pro ty, kdo chtějí pracovat zatím pouze s jediným objektivem.

Jeho vlastnosti jsou velmi zajímavé. Jak test ukázal, kvalitou se velmi blíží například úspěšnému Nikkoru 18-70 mm. Má však podstatně větší rozsah a cenou Nikkor o mnoho nepřesahuje. Ukázalo se, že je vhodný nejen jako setový objektiv například pro „čtyřstovku“ Canon či Nikon D80. Může být vynikajícím řešením i pro značky Sony Alfa, Pentax či Samsung. U tří posledně jmenovaných především proto, že jsou všechny vybaveny stabilizací čipu, což je v kombinaci s extrémním rozsahem jmenovaného Tamronu takřka ideální.

Je velmi kompaktní, lehký, v širokoúhlém ohnisku dostatečně světelný (3,5), což je dobré zvláště pro fotografování v interiéru. Samozřejmě světelnost 6,3 při ohniskové vzdálenosti 300 mm je již horší, avšak s takto velkým ohniskem se fotografuje převážně ve volné krajině, tedy žádný velký problém.

Tamron - výborný poměr cena/výkon

Důvodů, proč vybrat Tamron, je však více. Například ten, že tuto značku máme za léta v redakci hodně prověřenou. Jeden z mých nejoblíbenějších objektivů je zhruba čtrnáct let starý zoom 70-200 mm se světelností 2,8. Prošel už nejednou náročnou reportáží na různých místech světa. Nevýhodou je, že je těžký (jako většina profesionálních světelných objektivů), ale dodnes pracuje bezvadně.

Současný Tamron však není jen o jednom „superzoomu“. Má mnoho dalších zajímavých „skel“. Testovali jme i vynikající superširoký model 11-18 mm a v současné době největší superzoom 200-500 mm. Všechny mají jednu společnou vlastnost - tou je velmi dobrý poměr cena-výkon. A až vyrovnané vlastnosti. V těchto dnech přichází na trh i první objektiv Tamron se stabilizací obrazu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás