Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očistil Klaus soudce konkurzní mafie? Projděte si soupis známých z amnestie

Česko

  11:44aktualizováno  16:24
PRAHA - Díky amnestii bude osvobozeno přes šest tisíc lidí, mezi nimi i známé osobnosti a aktéři sledovaných případů. Z vězení se dostane třeba soudce Jiří Berka, jemuž dokonce stát bude muset vyplatit miliony na ušlém zisku. Nevinným se rázem stal i exšéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, radovat se může i exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka odsouzený za korupci.

Soudce Jiří Berka foto: Lidové noviny

                CELOU ONLINE REPORTÁŽ SI PŘEČTĚTE ZDE

Tomáš Vandas

Tomáš Vandas, předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti

Amnestie se vztahuje také na členy bývalého vedení Dělnické strany, kteří byli odsouzeni k podmíněným trestům za projevy na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009. Týká se to i současného předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase.

PSALI JSME:

Marko Stehlík

Marko Stehlík

Zastaven bude zřejmě i případ bývalých kladenských hutí Poldi. V kauze jako obžalovaný figuruje bývalý výkonný ředitel kladenských hutí Marko Stehlík, který je podezřelý z toho, že se obohatil na úkor podniku. Případ se táhne už řadu let, první obvinění padlo v roce 1996.

Na tomto místě byla původně zveřejněna fotografie Radka Stehlíka, který s kauzou Poldi nemá nic společného. Redakce se jemu i čtenářům za omyl omlouvá.

PSALI JSME:

Miroslav Hálek a spol. z fondu Trend

Union banka

Z vězení zřejmě vyjdou i někteří bývalí manažeři vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia, například Miroslav Hálek, který dostal dva roky. "Vydání usnesení o zastavení trestního stíhání je v kompetenci předsedy senátu," sdělila mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jana Kliková.

Amnestie prezidenta Václava Klause se týká i manažerů obžalovaných v případu zkrachovalé Union banky. Nebudou potrestáni. Jejich trestní stíhání totiž trvá víc než osm let. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna.

ČTĚTE VÍCE:

Dcera kancléře Hájka

Jiří Weigl

Podmíněný trest se díky amnestii smaže  i dceři nejbližšího prezidentova spolupracovníka, Jiřího Weigla. Odvolací soud ji potrestal dvěma lety podmíněně se čtyřletou podmínkou za to, že způsobila nehodu, při níž zemřela její spolužačka a zranila se kamarádka. Čtyřletý zákaz řízení nicméně zůstává stejně jako povinnost zaplatit rodinám dívek 650 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

František Chvalovský

Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský

Bývalý šéf českého fotbalu František Chvalovský měl připravit Komerční banku o 1,5 miliardy korun. Kauza muže, který na konci 90. let chtěl peníze na obchody s chmelem nebo uzeninami, ale nakonec skončí bez trestu. Jeho trestní stíhání probíhalo od roku 2001 a hrozilo mu až deset let vězení.

PSALI JSME:

Aleš Trpišovský

Pirát z dálnice D1, Aleš Trpišovský u soudu

Podnikatel Aleš Trpišovský měl za agresivní jízdu a ohrožování řidičů na D1 od soudu dvouletý trest podmínečně odložený na čtyři roky. Verdikt potvrdil i pražský vrchní soud. Protože ale Trpišovský nikoho nezabil a nemá na kontě ani těžkou újmu na zdraví, zřejmě mu amnestie jeho trest smaže.

PSALI JSME:

František Dohnal

Exprezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal

Bývalý šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal byl loni v únoru odsouzen na 8 měsíců s osmnáctiměsíční podmínkou za zneužití pravomoci úřední osoby kvůli nevydání dokumentů pro kontrolu hospodaření NKÚ s majetkem státu Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Jak upozornil server Česká pozice, díky amnestii je na něj od 1. ledna 2013 pohlížet jako na nevinného.

PSALI JSME:

Jiří Berka

Soudce Jiří Berka

Amnestie zřejmě očistí i Jiřího Berku, který společně s dalšími osmi lidmi způsobil falešnými konkurzy škodu za čtvrt miliardy korun. Nejenže pokud bude Berka osvobozen, vrátí se podle serveru iDnes.cz do funkce soudce, ale stát mu bude muset vyplatit ušlý plat za osm let, čili miliony korun.

Předseda senátu kauzy Zdeněk Kučera to však zatím nepotvrdil. "Říkám otevřeně: ta věc nespěchá a je hodna náležitého posouzení. Může se stát, že budeme rozhodovat třeba i do tří neděl. V tuto chvíli konečné stanovisko nikomu neřeknu, protože ho sám nevím," uvedl pro ČTK Kučera.

PSALI JSME:

Martin Janečka

Martin Janečka u soudu

Exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka skončil za mřížemi na dva roky za korupci. Se dvěma společníky chtěl podplatit správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh ve výši 30 milionů korun.

PSALI JSME:

Tomáš Skuhravý

Bývalý fotbalista Tomáš Skuhravý

Někdejší fotbalista pražské Sparty Tomáš Skuhravý prý fingoval krádež půjčeného luxusního auta za dva miliony korun a pak se s komplicem rozdělil o peníze. Soud mu za to vyměřil trest dvou let vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Amnestie mu pravděpodobně trest zruší.

PSALI JSME:

Jiří Pomeje

Jiří Pomeje u soudu

Herec a producent Jiří Pomeje dostal za poškozování věřitele pravomocný trest 18 měsíců, který mu soud odložil na zkušební dobu tří let. Nevrátil totiž včas osm milionů, které dostal ze státní podpory kinematografie na film Andělská tvář. Václav Klaus mu zřejmě další starosti s penězi a vězením ušetřil.

PSALI JSME:

Dara Rolins

Dara Rolins přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

Zpěvačka Dara Rolins před dvěma lety srazila motocyklistu, za což byla odsouzena na 26 měsíců. Odvolací soud ji ale trest zmírnil na 18 měsíců podmíněně, díky čemuž se na ní vztahuje prezidentská amnestie.

PSALI JSME:

Radek Duda

Radek Duda

Hokejista Radek Duda v Karlových Varech napadl chodce, za což mu soud dal tříměsíční trest s roční podmínkou. Díky amnestii se mu trest zahladí. 

PSALI JSME:

Autor: