Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Díky za podporu školy, dalajlamo. Duchovnímu vůdci v Praze poděkují Brontosauři

Česko

  6:00
PRAHA - Duchovní vůdce dalajlama přijede v pondělí do Prahy. Během třídenní návštěvy obdrží i děkovný dopis od české organizace Brontosauři, s níž spolupracuje na budování školy v Malém Tibetu.

Dalajláma při přednášce foto: MAFRA: Frantisek Vlcek

Škola Spring Dales Public School v Malém Tibetu v severní Indii zažívá v posledních letech vzestup. Místní ji založili před 20 lety a jejich vizí tehdy bylo, aby děti získaly dobré vzdělání v rodinném prostředí a ctily „moudrosti morální, duchovní a kulturní hodnoty v moderním, pozitivním a přátelském prostředí“.

Kompletně hotová má být tato vzdělávací instituce v roce 2021. Velmi tomuto cíli napomáhá tibetský vůdce dalajlama, který příští týden přiletí do Česka, aby vystoupil na konferenci Forum 2000.

Ve sledu oficialit se ale během třídenní návštěvy spojí i se svými spolupracovníky. Těmi jsou lidé okolo organizace Brontosauři v Himálajích, kteří spolu s duchovním vůdcem školu Spring Dales Public rozvíjejí. Dalajlama od nich obdrží poděkování ve formě dopisu, ve kterém bude kompletní seznam 275 finančních dárců z Česka.

„Překvapilo mě, o jaké detaily se dalajlama zajímá,“ vzpomíná na setkání s ním Jiří Sázel, předseda organizace Brontosauři v Himálajích. „Například minule se podrobně zajímal, jak jsou nové školní budovy zajištěny proti zemětřesení, a zajímalo jej stavebně technické řešení. Stejně mě překvapilo, do jakých detailů znal místní politické problémy, které se na třecí ploše dvou odlišných náboženství Kašmíru (islám) a Malého Tibetu (buddhismus) vyskytují,“ řekl také LN Sázel.

Poprvé navštívil školu dalajlama v roce 2010. Harmonogram jasně říkal, že se dalajlama zdrží 20 minut. „Přijel na krátkou přednášku, o dva dny později se však bez předchozího ohlášení rozhodl přijet znovu, protože se mu ve škole velmi líbilo, a strávil s místními obyvateli a dětmi skoro 3 hodiny – což je s ohledem na dalajlamovu vytíženost neuvěřitelně dlouhá doba,“ vyzdvihuje předseda Brontosaurů.

Přesvědčování nebylo lehké

Domluvené bylo před dvěma lety další setkání, tomu ale nepřálo počasí. „Znemožnilo přílet jeho helikoptéry. Tak aspoň v srpnu 2015 poslal slavnostně otevřít nové školní budovy svého bratra,“ vysvětluje Sázel.

Dalajlama se rozhodl projekt spolufinancovat v červenci 2011. Přesvědčit ho k tomuto kroku se podařilo právě díky této české organizaci. „Do té doby individuální žádosti ze školy i od Brontosaurů v Himálajích byly odmítány. Teprve až se spojilo nadšení a kontakty místních obyvatel a odborné znalosti Brontosaurů v Himálajích, podařilo se dalajlamu pro spolufinancování získat,“ popisuje Sázel.

Dalajláma a zástupce Brontosaurů v Himálajích
Dalajláma a zástupci Brontosaurů v Himálajích

Nový školní kampus pro 350 dětí bude závislý na solární energii a postaven inovovanými, ale tradičními stavebními metodami. Dostupná bude škola žákům ze všech sociálních vrstev a stane se vzdělávacím centrem pro všechny obyvatele administrativního bloku Shergole, kde žije na ploše 200 kilometrů čtverečních 3500 obyvatel.

Nedávno do školy začaly docházet dvě vůbec první mnišky. Dříve byly jediným místem, kde se tyto dívky mohly učit, buddhistické kláštery. Ty už ale podle Sázela těžko drží tempo s veřejnými školami. Tamní klášter zvažuje, že mnišek do této školy přihlásí více.

Dalajlamův program:

  • V pondělí ve 13 hodin proběhne na Hradčanském náměstí vítání dalajlamy v Praze. Akce se zúčastní ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, signatářka a mluvčí Charty 77 Dana Němcová, ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, ředitel iniciativy Češi Tibet podporují Martin Bursík, kněz Ladislav Heryán, ředitelka Potaly Zuzana Ondomišiová a ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
  • V programu vystoupí herečka Barbora Hrzánová, zpěvačky Aneta Langerová, Lenka Dusilová a skupina Zrní.
  • Dalajlama přijede z Bratislavy, kde se potká i se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který také přijede na konferenci, a v Praze se zdrží tři dny. Setká se s vdovou po exprezidentu Václavu Havlovi.

  • Ve středu od 13 do 15 hodin vystoupí v pražském Paláci Lucerna v rámci konference Forum 2000, která letos nese podtitul Odvaha převzít odpovědnost. Jeho přednáška se jmenuje "Sekulární etika".

  • Konference se zúčastní například také ruský šachový velmistr Garry Kasparov nebo někdejší kostarický prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Oscar Arias Sánchez

Mohlo by vás zajímat