Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Díky zeleným je biomasa pořád nejlevnější, říká Jacques

Česko

  7:13
PRAHA - Pelety a brikety skutečně soutěží o cenu s uhlím. To je ale dané tím, že ceny byly rekordně nízké loni, říká poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques.

Kateřina Jacques foto: Lidové noviny

LN: Už víte, co je biomasa?
Odpovídala jsem na to už mockrát. V zásadě to je jakékoliv palivo biologického původu. Tedy pokud se bavíme pro účely vytápění.

LN: Ceny dřevěných pelet a briket se razantně zvyšují. Není to na škodu programu Zelená úsporám?
Určitě ne. Za prvé je potřeba říci, že výsledkem působení Strany zelených ve vládě bylo přeřazení určitého typu biopaliva do nižších daňových sazeb z devatenácti na devět procent. Týká se to dříví, štěpky i pelet. To způsobilo, že dnes i za vzrůstajících tržních cen je dříví a štěpka pořád nejlevnějším druhem paliva. Pelety a brikety skutečně soutěží o cenu s uhlím. To je ale dané tím, že ceny byly rekordně nízké loni.

LN: K čemu tedy je program Zelená úsporám?
Šetří peníze v peněženkách lidí. Ušetří za energie, protože jí potřebují méně. To souvisí s programem na zateplení. Zároveň ušetříte za palivo, protože je levné. Podporuje to i rozvoj technologií.

LN: Lidé si koupili kotle na biomasu. Chtěli topit ekologicky. Nakonec ale budou topit uhlím. Nepřipomíná vám to scénář z devadesátých let, kdy se podporovaly přímotopy a pak se zdražila elektřina?
Zelená úsporám ovšem nejsou naše národní peníze, ale peníze japonských daňových poplatníků. To je deset miliard, které přicházejí navíc. Podpora biomasy podporuje její produkci. To je základní opatření na boj s hospodářskou krizí. Je to třicet tisíc pracovních míst. Také topíte biomasou, protože chcete šetřit životní prostředí. A peníze z Japonska se nedaly na nic jiného použít. Jinak by ty peníze do Česka vůbec nepřišly. Nebylo prostě na výběr. To je rozdíl od devadesátých let