Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Díl VI. – očkování proti papilomaviru

Česko

V letním seriálu Lidových novin přinášíme praktické informace a rady o nejrůznějších typech očkování.

SERIÁL LN VŠE O OČKOVÁNÍ

Poslední díl seriálu 23. 8. Očkování budoucnosti

Rakovina děložního čípku, na jejímž počátku se nachází lidský papilomavirus, je v České republice hned po karcinomu prsu druhým nejčastějším typem nádorového onemocnění u žen. Ročně jí u nás onemocní okolo tisícovky žen, asi čtyři sta jich zemře.

Na pravidelné prohlídky ke gynekologovi, který dnes pomocí důkladné prohlídky a stěru vzorku z děložního čípku dokáže rozpoznat sebemenší změny, však dnes přesto chodí jen asi třetina žen. Metoda stěru je ale v současné době jediným preventivním opatřením, které umí zachytit, že se buňky na děložním čípku změnily.

Proč ženy riziko rakoviny podceňují a k lékaři nechodí tak, jak by měly? Určitou roli hraje možná i fakt, že mají jen velmi mlhavou představu o tom, co rakovinu děložního čípku způsobuje.

To ostatně potvrdil i průzkum agentury Stem/Mark z jara loňského roku. „Jen polovina žen a třetina dívek do devatenácti let ví, k čemu slouží stěr z děložního čípku, který jim gynekolog pravidelně odebírá a který je nejlepší prevencí před rakovinu děložního čípku,“ říká koordinátor průzkumu Jan Lajka. O existenci lidského papilomaviru, který rakovinu děložního čípku způsobuje, pak slyšela před průzkumem jen čtvrtina matek, dvacet procent mladších žen a čtrnáct procent dívek.

Papilomavirus nemusí nadělat žádnou škodu

Lidský papilomavirus, který se vyskytuje ve více než stovce „verzí“, se do organismu ženy dostane při pohlavním styku. Během života se s ním setká osmdesát procent všech žen. Většině však nemusí po celý zbytek života dělat žádné problémy a virová infekce u nich samovolně odezní.

I když ale imunitní systém přestane infekci zvládat, trvá ještě několik let, než se na děložním čípku vyvine zhoubný nádor. Právě proto je důsledné docházení k ženskému lékaři tolik důležité. V buňkách karcinomu děložního čípku nebo takzvaných prekanceróz, tedy nálezů na čípku, které se za nějaký čas mohou (ale nemusí) v nádor rozvinout, lékaři nejčastěji objevují typ papilomaviru 16 a 18. Ty za rakovinu mohou ve více než sedmdesáti procentech. Platí ovšem, že rakovinu může způsobit celkem asi dvacet typů viru.

Vakcína přijde na devět tisíc korun

Na konci minulého roku se na tuzemský trh dostala vakcína, jež téměř stoprocentně chrání před lidskými papilomaviry 16 a 18 dívky, které ještě se sexuálním životem nezačaly. Lékaři ji proto doporučují pro věkovou kategorii 9 až 26 let. Injekce navíc působí i jako ochrana před vznikem genitálních bradavic. Ty v 99 procentech vyvolává také lidský papilomavirus.

Vakcína však není zrovna levnou záležitostí – za tři očkovací dávky totiž rodina vydá přibližně devět tisíc korun. Kvůli vysokým nákladům tak zatím nepřipadá v úvahu, aby se vakcinace proti rakovině děložního čípku dostala do očkovacího schématu hrazeného ze zdravotního pojištění.

Na podzim letošního roku by se měla v České republice objevit druhá obdobná vakcína. Ta byla testována i u starších žen do pětačtyřiceti let, není však účinná proti genitálním bradavicím. Na tento typ vakcíny si budeme muset připravit zhruba deset tisíc korun.

Pro obě vakcíny platí, že jde o prevenci, tedy nikoli léčbu již infikovaných žen.

O autorovi| HANA SLÍVOVÁ, Odborná spolupráce MUDr. Tomáš Fajt

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...