OSTRAVA Zůstaňte, ale jistotu u nás mít nebudete. Nebo odejděte sami s až dvacetiměsíčními platy.
Těžké rozhodování čeká administrativní pracovníky největší tuzemské ocelárny ArcelorMittal v Ostravě. Do pátku se musí rozhodnout, zda z firmy dobrovolně odejít s tučným odstupným, nebo raději zůstat a udržet si práci. Varianta s udržením práce přitom nemusí vyjít. Kdo neodejde nyní, může být propuštěn později. A to za mnohem méně výhodných podmínek.
Včerejším dnem začalo personální oddělení oceláren přijímat žádosti o dobrovolný odchod zaměstnanců. Odejít má 300 až 350 lidí. Firma se chce zbavit především takzvaných bílých límečků, tedy zaměstnanců pracujících ve velké, ředitelské budově.
„Restrukturalizační program se týká pozic v oblasti prodeje, administrativy a podpory výroby,“ informovala mluvčí ocelárny Věra Breiová. Podle počtu odpracovaných let mohou ti, kteří se rozhodnou pro dobrovolný odchod, získat jedenáct až dvacet průměrných měsíčních platů. Na rozmyšlenou dostali pět pracovních dnů, tedy do pátku.
Kdo o výpověď v těchto dnech požádá, může se už na konci měsíce ledna s největší tuzemskou hutí rozloučit. Breiová upozorňuje, že propouštění však nemusí být automatické. „Žádosti budou hodnoceny a může se i stát, že budou zamítnuty,“ zdůrazňuje Breiová. Vedení společnosti si podle ní vyhrazuje právo určit, kdo je pro ni ještě nahraditelný a kdo už ne. Kolik zaměstnanců si žádost o dobrovolný odchod podá, není nikdo schopen odhadnout. „Všichni jsme zvědavi, o kolik lidí nakonec půjde,“ konstatovala mluvčí.
Viník současného propouštění v ostravské ocelárně je jasný – finanční krize. Společnost se podle vyjádření svého managementu chce přizpůsobit výjimečnému ekonomickému prostředí. „V této výjimečné situaci, v jaké jsme nikdy předtím nebyli, jsme museli společnost optimalizovat,“ vysvětluje snižování stavů generální ředitel firmy Sanjay Samaddar. Odboráři již ale upozornili, že nabízená částka je výrazně nižší než při snižování stavů před několika lety, kdy firma vyplácela až 25 měsíčních platů.
Na shledanou. K odchodnému ještě třeba trénink pohovorů Lidem, kteří se rozhodnou své židle opustit, nabízí ocelárna nejen několikaměsíční odstupné, které oficiálně nazývá sociálním příspěvkem, ale i další servisní služby. Současně s přijímáním žádostí o dobrovolný odchod začalo včera v ocelárně fungovat i oddělení s názvem Centrum pomoci. Podle personálního ředitele Ctirada Lolka čeká na odcházející komplexní poradenství. K dispozici je v centru i psycholožka z personálního úseku. Odcházející zaměstnanci se v centru dozvědí, jak sestavit životopis, jak a kde pátrat po volných pracovních místech, nebo si mohou s pomocí expertů natrénovat přijímací pohovor. „Myslím, že naše nabídky jsou velkorysé a nadstandardní,“ míní Breiová. A dodává, že žádná jiná firma v této složité době obdobný servis nedělá.
S vyplácením několikaměsíčního odstupného má vedení oceláren své zkušenosti. Odstupné rozdávali už na konci roku 2004, jen krátce poté, co impérium indického majitele Lakšmího Mittala někdejší ostravskou Novou huť koupilo. Již dříve se tak Mittalovy společnosti zbavovaly nadbytečných zaměstnanců v hutních provozech v Evropě.
Rekord oceláren bylo odstupné ve výši pětadvaceti platů Před čtyřmi lety si zaměstnanci podle počtu odpracovaných let mohli při dobrovolném odchodu odnést i pětadvacet průměrných platů. Na v zemi ojedinělou nabídku přistoupilo hned v prvním kole přes 1600 zaměstnanců, někteří odešli i s více než půlmilionovou částkou. Ocelárna tehdy měla více než deset a půl tisíce zaměstnanců, i kvůli štědře financovaným odchodům se jejich počet snížil na dnešních zhruba sedm a půl tisíce.
Rozhodnutí k odhodu měli zaměstnanci před čtyřmi lety relativně složitější. Nezaměstnanost v Ostravě se na sklonku roku 2004 pohybovala okolo šestnácti procent, dnes je prakticky o polovinu menší. Bez práce je v Ostravě přes patnáct tisíc lidí, ovšem vyhlídky nejsou nijak optimistické. „Dá se předpokládat, že počet nezaměstnaných v našem okrese nekončí,“ varuje na základě nejčerstvějších údajů ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava