Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dilema ČSSD: nevšímat si Babiše, nebo se proti němu vymezovat?

Andrej Babiš ukazuje účtenku EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš ukazuje účtenku EET. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Víkendový sjezd sociálních demokratů i agitace před říjnovými sněmovními volbami má velkého slona v místnosti. A rozpolcený pocit, jak se s ním vypořádat. Slonem je hnutí ANO, především pak jeho předseda Andrej Babiš.

Část strany se domnívá, že je třeba na slona hodně poukazovat a zdůrazňovat, co všechno rozšlape. Část si naopak myslí, že by bylo lepší starat se o sebe a nenechat Babiše, aby ovládal agendu.

Vše o sjezdu ČSSD

Není to nové dilema, zhostit se ho museli oranžoví už před krajskými a senátními volbami. Tehdy dělal volebního manažera strany nynější europoslanec Miroslav Poche. „Byl to jeden z permanentních problémů a předmětů debat: zmiňovat Andreje Babiše, nebo ne? Musíme se naučit, jak na jeho styl politiky reagovat,“ říká.

Voliče Babiš neděsí

Pocheho zkušenost soudě podle výsledků voleb ukázala, že voliče Babiš neděsí tolik jako sociální demokraty. V rámci cíle, který si nastavil nově potvrzený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, hraje ministr financí ústřední part. Sobotka a jeho nejbližší chtějí obnovit pravo-levý konflikt a na tu pravou stranu Babiše vytlačit.

„Není to sociálně citlivý miliardář, nemá rád demokracii, chce získat absolutní moc a použije k tomu všechny prostředky. Autoritářství už jsme zažili, končí v marasmu korupce a zneužití veřejné moci,“ uvedl na sjezdu Sobotka. Ještě silněji na strunu apokalyptické vize s oligarchou hraje první místopředseda Milan Chovanec.

Početná skupina sociálních demokratů, s nimiž LN hovořily, míní, že strana nemůže neustále vrhat Babišovo jméno do veřejného prostoru a reagovat na to, co udělal nebo řekl. Lepší by pro ně bylo, aby Babiš musel dohánět je.

Nové vedení ČSSD (zleva): Jan Birke, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec, Bohuslav...
Bohuslav Sobotka (vpravo) se dohaduje se šéfy pražské organizace ČSSD Petrem...

Už vědí, že to jde – podařilo se to, když Sobotka ohlásil, jak si představuje progresivní zdanění. Sice tím vytočil mnoho spolustraníků, ale mediálně strana zvládla, co chtěla – několik dnů ovládala zpravodajství i diskuse a přiměla politické soupeře vymezit se vůči tématu, které nastolila ČSSD. Zatím je to ovšem ojedinělý úspěch.

Problém s meldováním Babiše v kampani je i v tom, že s ním ČSSD od roku 2014 sedí ve vládě. Ve vládě, kterou prezentuje jako jednu z nejúspěšnějších porevolučních etap. Těžko pak svoje voliče přesvědčuje, že s nimi ve Strakově akademii tráví čas nebezpečný autokrat.

„ČSSD nepomůže, když bude neustále upozorňovat na Babiše. Čím víc ho budeme zmiňovat, tím větší mu děláme reklamu. Není přece deus ex machina, člověk, který by se tu náhle objevil. Žije v této zemi několik desítek let, byl vytvořen politickým establishmentem. Dneska všem stranám nastavuje zrcadlo a náramně se baví tím, jak všechny vyděsil a jak mu rostou preference,“ myslí si jihočeský hejtman Jiří Zimola, jeden z představitelů třetinového křídla strany, které má vůči Sobotkově stylu výhrady.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!