130 let

Dinosaurus ze sklepa londýnského muzea

Česko

LONDÝN Ve sklepení londýnského Muzea přírodních věd se před zraky veřejnosti skrýval 113 let. Teprve před pár měsíci na něm spočinul pohled Mikea Taylora, studenta z univerzity v britském Portsmouthu. Ihned mu došlo, že tu něco nehraje a napsal o okolnostech objevu nového dinosaura do španělského deníku El Mundo.

„Chodil jsem chodbami a hledal dvě konkrétní kosti, ale najednou jsem našel tohle s nálepkou, která tvrdila, že je to něco, co to evidentně nebylo. Samozřejmě šlo o obratel sauropodního dinosaura, ale bylo tu něco, co jsem předtím nikdy neviděl.“

Nález vzbudil Mikeovu zvědavost, ačkoliv jako informatika ho do té doby dinosauři nezajímali. Začal shánět informace, jak se určují dinosauří fosílie. Do muzejních depozitářů se vracel každý den, aby nashromáždil údaje podporující jeho tezi. Chtěl především získat informace o sauropodech, skupině dinosaurů, do níž patří i brachiosaurus či diplodocus.

Tito býložravci měli velmi dlouhý krk a živili se korunami stromů.

Obratel, jenž zaujal Mikea Taylora, objevil v roce 1890 nedaleko Hastingsu sběratel Philip James Rufford. Katalogizaci pak provedl paleontolog Richard Lydekker a nazval jej Morosaurus brevis. Toto jméno však už vědecká obec nepoužívá. Odpovídá nicméně camarosaurovi, jenž obýval severní Ameriku.

Taylor si ale uvědomil, že tu je něco odlišného. Upnutí žeber, tvar míšního kanálku, bok širší než je obvyklé. Byly to dosud nevídané rysy, které ale neodpovídaly camarosaurovi, nýbrž novému druhu. „Viděl jsem tolik kostí sauropodů, že rozdíl byl pro mě hodně velký, je to jako rozeznat tvář jedné osoby mezi tisícovkou, je to jednoduché,“ vysvětlil Taylor.

Nového dinosaura nazval Xenoposeidon proneneukus. Je však velmi těžké zjistit o něm něco víc než jeho přibližnou velikost. Na délku měřil 15 až 20 metrů a vážil 2800 až 7600 kilogramů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás