31. března 2017 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusko si stěžuje na ‚znesvěcení‘ památníku Rudé armádě na Ústecku

Diplomacie řeší odcizení tabulky z památníku Rudé armádě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplomacie řeší odcizení tabulky z památníku Rudé armádě | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo zahraničí v pátek obdrželo nótu, v níž si ruská diplomacie stěžuje na poškození pomníku vojákům Rudé armády v obci Malé Březno na Ústecku, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Z pomníku podle ministerstva někdo sejmul nápis a pěticípou hvězdu. Podle informací serveru Aktuálně.cz mohlo jít o protestní akci občanů, kteří nesouhlasili s jeho nedávnou opravou.

„Ministerstvo zahraničí potvrzuje přijetí nóty od velvyslanectví Ruské federace v ČR. Nótu jsme prostudovali a ohledně dalšího postupu jsme v kontaktu se zástupci dané obce a s ruskou ambasádou,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

V nótě, kterou ministerstvo obdrželo v pátek ráno, se píše, že pomník byl znesvěcen. Ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách popisuje poškození jako vandalismus.

Diplomacie řeší odcizení tabulky z památníku Rudé armádě
Diplomacie řeší odcizení tabulky z památníku Rudé armádě

Podle informací Černínského paláce někdo z památníku sňal pěticípou hvězdu a tabulku s nápisem. Památník, který byl slavnostně odhalen loni v prosinci, podle zjištění ministerstva nebyl jinak poškozen například posprejováním. Na odcizené tabulce byl nápis „Z VDĚČNOSTI RUDÉ ARMÁDĚ“. „Tento nápis se na památníku nachází i po odejmutí tabulky,“ dodala Valentová.

Oprava pomníku vyvolala spor

Starostka obce Renata Zvoníčková řekla serveru Aktuálně.cz, že oprava pomníku vyvolala v obci spor. Část obyvatel ho vítala a část byla zásadně proti. Obec podle starostky začala po zmizelé ceduli pátrat. „Mysleli jsme si, že to zjistíme sami. Ale po reakci, kterou krádež vyvolala, asi policii budeme muset kontaktovat,“ dodala.

Ruská diplomacie v prohlášení uvedla, že očekává nalezení viníků a obnovení původní podoby pomníku. Požaduje také přijetí opatření, která by zabránila, aby se podobný incident opakoval.

Jak bude české ministerstvo dále postupovat, Valentová neupřesnila. „V tuto chvíli nic dalšího specifikovat nebudeme, je to v jednání,“ uvedla. Péče o podobné památky je předmětem konzultací komise pro válečné hroby, kterou má v gesci ministerstvo obrany.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz