Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Diplomacie s devíti náměstky? Ministerstvo zahraničí jedná o vytvoření nové sekce pro veřejnou diplomacii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Až dosud patřila mezi šampiony v počtu náměstků ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a obrany. Na obou zmíněných úřadech nyní slouží osm náměstků. K tomu je však nutné přičíst i post státního tajemníka, který taktéž náleží do nejvyššího vedení resortu. Do pořadí tabulky zohledňující náměstky nejbohatšího ministerstva zřejmě výrazně promluví i česká diplomacie.
  5:00

Podle informací serveru Lidovky.cz chystá ministerstvo zahraničních věcí novou sekci pro veřejnou diplomacii a rozvojovou spolupráci. Vyplývá to z interního zápisu, který redakce získala. Změna podle materiálu souvisí s tím, že je potřeba řídit Česká centra, jež mají na starost šíření dobrého jména republiky ve světě. Celkem se tato příspěvková organizace stará o 26 poboček na třech kontinentech.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (vlevo) a premiér Andrej Babiš na tiskové...

„Probíhá reorganizace ministerstva zahraničních věcí, jejímž cílem je mimo jiné vznik sekce veřejné diplomacie (a rozvojové spolupráce). Česká centra tak budou mít svého stálého odborného náměstka/kyni. Po ustavení nového náměstka/kyně do funkce vedení ministerstva nově a přesněji definuje zadání pro Česká centra,“ stojí v zápisu.

Petříček: Konec nouzového stavu by byl signálem rezignace, zahraničí by na to mohlo reagovat

Ohledně termínu pro vznik místa nového odborného náměstka je uvedeno „březen–duben 2021“. Lidovky.cz požádaly mluvčí resortu o odpovědi na čtyři otázky: Kvůli čemu je nutné vytvořit sekci s novým náměstkem? Proč na to nestačí současných sedm náměstků a státní tajemník? Kdo by měl být nový náměstek? Je pravda, že by se měla reorganizací zabývat vláda už v pondělí? Mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchová do uzávěrky textu na otázky neodpověděla.

Rozděluj a panuj

V současnosti má ministerstvo zahraničí sedm náměstků – dva z nich jsou takzvaní političtí náměstci, jde o exministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou a Anitu Grmelovou. S ministrem Tomášem Petříčkem obě spojuje mimo jiné členství v sociální demokracii.

Dalších pět náměstků je pak odborných, které „chrání“ služební zákon o profesionální státní správě. K nim se počítá ještě státní tajemník. Obecně platí, že „nepolitičtí“ náměstci by na ministerstvech měli působit bez ohledu na volby. Nově by k nim tedy mohl přibýt ještě další náměstek pro veřejnou diplomacii.

Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček hovoří u památníku Díky, Ameriko! v Plzni,...
Ministr zahraničí Petříček se svým americkým protějškem Pompeem při návštěvě...

Nedávno vzbudil pozornost nárůstem počtu svých náměstků ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Do funkce náměstka pro řízení sekce právní a investiční jmenoval v lednu Filipa Říhu, který přitom loni po kritice v pozici náměstka pro akvizice skončil. Počet náměstkovských pozic na obraně kvůli tomu nyní vzrostl na devět. Ve srovnání s ministerstvem zahraničí hospodaří obrana s desetinásobným rozpočtem. MPSV pak letos rozděluje přes 700 miliard. Diplomacie má rozpočet „jen“ 8,4 miliardy korun.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...