130 let
Jiří Paroubek, zakladatel serveru Vaše věc.

Jiří Paroubek, zakladatel serveru Vaše věc. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Doporučujeme

VIP diplomatický pas pro expremiéra? Nic mi nenabídli, diví se Paroubek

Česko
  •   6:30
PRAHA - Expremiéři o možnosti vlastnit doživotní diplomatický pas neví, případně ani nemají zájem. „Jenom komplikuje život,“ říká Vladimír Špidla. Jiří Paroubek by o něm uvažoval, jenže tvrdí, že mu ho nikdo nenabídl. Výhod exkluzivního cestovního dokladu naopak využívá bývalý prezident Václav Klaus.

„Diplomatický pas? Nikdy!“ říká Špidla. „Zadrželi mě kvůli němu v přístavu v Řecku. Mysleli si, že je falešný.“ Přístavní stráž vzala tehdejšího českého premiéra do služebny, nechali ho tam půldruhé hodiny sedět a mezitím pas, jak říká Špidla, „vášnivě zkoumali“. „Pustili mě, ale trajekt už jsem nestihl.“

Jen dvě funkce „generují“ diplomatický pas doživotně: prezidentská a premiérská. Ty mají nárok zažádat si o pas s titulem „bývalý prezident“ a „bývalý premiér“. Je jim přiznán na deset let a po skončení jeho platnosti mohou požádat o nový. Odpovídá to mezinárodním zvyklostem.

Nezajímá mě, říká Rusnok

Tuzemský cestovní doklad s titulem „bývalý prezident“ má dnes jediný člověk – Václav Klaus. Bývalých premiérů je naopak v Česku celá řada. Naprostá většina z nich ale nevěděla, že na něj mají nárok.

K TÉMATU:

„Nemám. V životě jsem o tom neslyšel,“ sděluje do telefonu Jiří Rusnok a dodává. „Ale nezajímá mě to. Nepotřebuju ho.“ Podobně mluví už citovaný Vladimír Špidla. Expremiér Jiří Paroubek by o něm naopak uvažoval. „Mně to ale nikdo nenabídl. Kdybych o tom tušil, možná bych o diplomatický pas požádal,“ tvrdí a dodává: „Nikoho se ale teď o nic prosit nebudu.“

Mirek Topolánek a Jan Fischer naopak patří k menšině českých premiérů, kteří si po skončení mandátu zažádali o expremiérský diplomatický pas. Přesto však prvně jmenovaný nedávno nedostal vízum na cestu do Číny (Více čtěte ZDE).

Diplomatické pasy v ČR

České ministerstvo zahraničí v současné době registruje necelých 6700 diplomatických pasů. Mají na něj ze zákona nárok všichni členové vlády, poslanci a senátoři, zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí s titulem diplomat, velvyslanci na misi, jejich rodinní příslušníci a pak lidé, jimž pas jednorázově schválí ministr zahraničí. Mezi ně tradičně patří kancléř prezidenta. Už ale ne poradci či potomci hlavy státu. Kateřině Zemanové například nebyl diplomatický pas přiznán. Platnost pasů je vázána na mandát. Jakmile poslanec skončí, musí diplomatický pas vrátit. Stejně tak jej musí vrátit žena a děti velvyslance, když se ten vrací zpátky domů

Autoři: ml
  • Vybrali jsme pro Vás