Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diplomatický spor o uprchlický komiks. Komisař OSN předal výhrůžky policii

Uprchlický komiks Jednou se zase setkáme, Sanam. Komiks je součástí studijních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlický komiks Jednou se zase setkáme, Sanam. Komiks je součástí studijních... | foto: UNHCR a META

PRAHA Nenávistné e-maily za „uprchlické“ studijní materiály bude řešit policie. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky totiž už předal výhrůžky likvidací kriminalistům. Ty se sesypaly na společnost META po představení kampaně Hello Czech Republic, která měla dětem pomoc vcítit se do role uprchlíků.

„Kancelář již podnikla kroky běžné při řešení obdobných bezpečnostních incidentů, včetně předání výhrůžných e-mailů policii,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí kanceláře Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v České republice (UNHCR) Petra Levrincová. O jaké další konkrétní kroky však jde, nechtěla prozradit, neboť se jedná o vnitřní postupy OSN.

Situace se vyhrotila poté, co byla kampaň Hello Czech Republic představena veřejnosti. Kvůli některým zavádějícím informacím v médiích se začala šířit fáma, že se jedná o prouprchlickou agitku cílenou na děti.

Kvůli dobrovolným studijním materiálům byla také interpelována ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a na adresu školní pomůcky se nelichotivě vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Je to další idiotský projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ty komiksy,“ řekl. Kampaň navíc přirovnal k bolševické propagandě.

Diplomatický problém

Právě díky reakcích některých politiků dostala kauza diplomatický rozměr. To je také jeden z důvodů, proč ho začalo pečlivě sledovat ministerstvo zahraničí. „Nepovažujeme tuto situaci za diplomatický spor, nicméně vývoj ohledně kampaně UNHCR pozorně sleduje a jakékoliv výhrůžky násilím těm, kteří se na aktivitách této organizace podílejí, považuje za nepřípustné,“ reagovala mluvčí Michaela Lagronová.

Ministerstvo školství kauzu kvůli „diplomatickému rozměru“ nechce komentovat. Debata ohledně studijních materiálů by prý měla být vedena odborně a ne se stávat předmětem politických rozepří a kampaní. Kvůli tomu také minulý týden navštívili zástupci kanceláře UNHCR a společnosti META ministryni Valachovou, aby ji s projektem detailně seznámili.

Uprchlický komiks Jednou se zase setkáme, Sanam. Komiks je součástí studijních...
Uprchlický komiks Jednou se zase setkáme, Sanam. Komiks je součástí studijních...

UNHCR i přes českou kritiku za projektem stojí. „Vzdělávací kampaň „Hej Sverige“ (pozn: ze, které česká verze vychází) a související materiály pro učitele ve Švédsku sklidila velmi pozitivní ohlas a o materiály zažádala více než třetina tamních škol. Projekt chválila i Evropská Komise, která jej na svých stránkách uvedla jako příklad dobré praxe,“ upozorňuje Levrincová.

Kontroverzní hra?

Studijní materiály jsou dobrovolné a obsahují komiks, krátký film a třináct aktivit. Metodická příručka je určena zejména učitelům. Cílovou skupinou jsou pak děti na druhém stupni základních škol a studenti středních škol.

Je to naivní propaganda, jak tvrdí prezident? Přečtěte si celý uprchlický komiks

Největší diskusi vzbudil fiktivní příběh. Popisuje situaci, kdy po jaderné katastrofě musí Češi opustit svou rodnou domovinu. Jediný stát, který jim je ochoten nabídnout azyl, je fiktivní asijský stát Peacestán. Příchod Čechů však vyvolává v zemi protesty a negativní nálady. Představitelé proto pošlou Čechům otázky, na něž pak žáci odpovídají. Komiks dál ukazuje příběh uprchlíka z Afghánistánu Hamída, který se vydá na nebezpečnou pouť do Švédska. Třináctiminutový snímek zase vypráví osud kurdské dívky Šádí.

Projekt o migraci pro školáky do Česka přinesla organizace META. Ta na kampaň získala podporu ministerstva školství, ministryně Valachová ale po kritice od některých poslanců při sněmovních interpelacích uvedla, že její úřad se na přípravě těchto materiálů nepodílel, nemá s nimi nic společného a projektu neposkytl záštitu ani finanční podporu.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!