130 let
Absolventka - ilustrační foto.

Absolventka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Diplomku koupíte za 20 tisíc. Podvádí každý desátý vysokoškolák

Česko
  •   12:12
PRAHA - „Patříte i vy mezi studenty, kteří mají málo času na psaní seminární, bakalářské nebo diplomové práce? Musíte se připravovat ke zkouškám a máte pocit, že nic nestíháte? V tom případě jsme ta správná firma, která Vám pomůže tento problém vyřešit,“ píše se na webu Materiálynamíru.cz. V dalších odstavcích se autoři stránek pyšní mimo jiné diskrétním přístupem a dlouhodobými zkušenostmi – firma na trhu údajně působí od roku 2010.

Objednat si tu můžete středoškolský referát (za 169 korun za stránku), ale i diplomovou, a dokonce i rigorózní práci. Za poslední jmenovanou si ale připlatíte – baťovských 299 korun za normostranu. Podobných webů lze na českém internetu napočítat okolo desítky. Obvykle se zde v úvodu uvádí, že studentům poskytují pouze podklady nebo shromažďují materiály. Realita je ale nejspíš ve většině případů jiná.

Desítky tisíc studentů nemusí kvůli zákonu dostudovat, situace je vážná, varují VŠ

Jak systém psaní prací na zakázku funguje, popsala studentka brněnské Mendelovy univerzity Veronika Králíková ve své diplomové práci. Během studia si všimla, že spolužáci podobných služeb využívají, a tak se rozhodla trh s diplomkami a seminárkami prozkoumat. Na internetu si objednala vypracování dvanáctistránkové seminárky. Za odbornou esej z oblasti informatiky zaplatila dva a půl tisíce korun. Aby mohla porovnat kvalitu, nechala ji napsat dvěma různými společnostmi. „Dostala jsem dvě práce, které se kvalitou hodně lišily. Jedna byla průměrná. Vyučující ji hodnotil jako srovnatelnou s tím, co studenti běžně odevzdávají. Druhá byla ale naprostý propadák,“ popisuje Veronika, která zkusila nepovedenou seminárku plnou gramatických i jiných chyb reklamovat. Web Nepišto.cz její stížnost přijal – jako kompenzaci nabídl nejdřív slevu na další zakázku, po jejím odmítnutí vrácení celé částky.

Takzvaného ghostwritingu, kdy za studenta píše práci někdo jiný, využívá podle zmíněného výzkumu Veroniky Králíkové, v němž zpovídala 1016 respondentů, zhruba osm procent studujících. Přepočtením na množství vysokoškolských studentů v Čechách se dostaneme k zajímavým číslům: každoročně si nějakou práci nechá za peníze sepsat asi 25 tisíc lidí. Při průměrné ceně 250 korun za stránku to znamená, že za tuto službu zaplatí 200 milionů korun za rok. Které navíc velmi pravděpodobně nikdo nedaní. „Účtenku jsem od firmy ani v jednom případě nedostala, vše probíhalo anonymně prostřednictvím zákaznického účtu, který jsem si na webu firmy vytvořila,“ říká Králíková.

Kolik si vydělá ghostwriter? Kdo diplomky na zakázku píše a kdo si je kupuje? Jak se pozná plagiát? Mohou se školy bránit podvodům?

Autor: Barbora Cihelková
  • Vybrali jsme pro Vás